Passiflora niebieska - uprawa, rozmnażanie, cięcie

6 sierpnia 2023 Rośliny doniczkowe

Ma duże, okazałe kwiaty. Passiflora blue, znana również jako passiflora, to pnącze idealne do uprawy doniczkowej w szklarniach, ogrodach zimowych, werandach. Kwitnie przez całe lato.

Inne nazwy: passiflora, passiflora niebieska, passiflora modra, passiflora pospolita, Pasiflora blue, Passiflora caerulea

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Cechy: pnącze

W polskim klimacie passiflora niebieska uprawiana jest w donicach, szklarniach, ogrodach zimowych. Nie zimuje w gruncie, gdyż wytrzymuje mrozy tylko do około minus 5 stopni Celsjusza.

Passiflora musi być uprawiana przy podporach. Jeśli jest przenoszona w inne miejsca na lato i zimę, najwygodniejsze są drabinki lub kratki wbite w ziemię w doniczce. Powinny one mieć co najmniej 150 cm wysokości. Passiflory rosną większe, ale ich długie łodygi można wtedy również rozciągnąć na oknach lub ścianach.

Długość: 2-5 m

W dobrych warunkach, na przykład w ogrodzie zimowym, niebieska passiflora może osiągnąć nawet 10 m długości. Rośnie szybko.

Kwitnienie: Czerwiec - październik (VI-X).

Im więcej słońca, tym bujniej kwitną passiflory. Pod koniec lata, gdy dni stają się krótsze i jest mniej słonecznych dni, pąki kwiatowe przestają się otwierać. Jest to znak nadchodzącej jesieni.

Kwiaty: białe, fioletowe, niebieskie

Kwiaty męczennicy błękitnej mają średnicę 10-20 cm. Przyciągają uwagę swoim oryginalnym kształtem - każdy z nich jest jak dzieło sztuki.

Zapach: niewyczuwalny lub delikatny.

Gleba: żyzna; odczyn lekko kwaśny (pH 5,5-6,5).

Passiflora lubi ściółkowanie, np. korą. Nadaje się również do uprawy hydroponicznej.

Nawożenie: raz w tygodniu; od kwietnia do połowy sierpnia (IV-VIII).

Najlepsze są nawozy dla roślin kwitnących.

Podlewanie: latem - obficie, wiosną i jesienią - oszczędnie, a zimą - skąpo.

Stanowisko: słoneczne

Passiflorę niebieską najlepiej uprawiać w bardzo nasłonecznionych pomieszczeniach, werandach, ogrodach zimowych, szklarniach. Na lato można je przenieść na słoneczne balkony i tarasy.

Passiflora zimę powinna spędzić w słabo ogrzewanym pomieszczeniu, ale KONIECZNIE jasnym. Najlepsza temperatura to około 10 stopni Celsjusza.

Podczas kwitnienia najlepiej nie przestawiać passiflory. Może zareagować zrzuceniem kwiatów.

Przycinanie: Marzec (III)

Niebieskie passiflory o długości do 2 m przycina się na wysokości 6-8 oczek, licząc od dołu. Większe passiflory (w ogrodach zimowych) można przycinać wyżej.

Z przyciętych pędów warto zrobić sadzonki.

Rozmnażanie: sadzonki i nasiona.

  • Sadzonki - pędowe lub wierzchołkowe; najlepsze są półzdrewniałe. Ukorzeniają się od kwietnia do sierpnia (IV-VIII). Sadzonki długo wypuszczają pierwsze korzenie, zwłaszcza gdy dni są pochmurne i chłodne.
  • Nasiona - wysiew przez cały rok; nasiona nie powinny być zbyt długo przechowywane. Temperatura i światło słoneczne mogą ograniczać kiełkowanie. Passiflora wykiełkuje TYLKO w ciepłych miejscach (minimum 20 stopni Celsjusza) i gdy ma dużo światła. Dlatego w miesiącach chłodnej i pochmurnej pogody siew passiflory najlepiej przeprowadzać na przykład w mini szklarniach ze sztucznym oświetleniem. Rośliny wyhodowane z nasion kwitną od drugiego roku uprawy.

Warto wiedzieć: niebieskie passiflory z nasion różnią się na przykład wielkością kwiatów. Okazy o szczególnej urodzie rozmnaża się przez sadzonki. Wówczas rośliny potomne są identyczne jak passiflora mateczna.

Przesadzanie: co roku; w marcu lub kwietniu (III-IV).

Najlepsza jest ziemia kompostowa. Jeśli podłoże ze sklepu, to maksymalnie żyzne.

Przesadzanie - zwłaszcza starszych okazów - najlepiej połączyć z przycinaniem. Najpierw kwiat męczennicy jest przycinany, a następnie przesadzany (jest to wygodniejsze).

Mrozoodporność: do minus 5 stopni Celsjusza.

Starsze passiflory (zdrewniałe) mogą wytrzymać mrozy do minus 10 stopni Celsjusza, ale je znoszą.

Choroby i szkodniki: odporny

Passiflora niebieska jest rzadko atakowana przez choroby i szkodniki.

Może sprawiać problemy z dwóch powodów: gdy ma mało słońca latem i zbyt ciepło zimą.

Dlatego latem warto wynieść go na taras lub werandę. A zimą trzymać w słabo ogrzewanym pomieszczeniu lub garażu z oknem.

Przyczyną obumierania korzeni jest zazwyczaj nadmierne podlewanie w okresie spoczynku.

Ciekawe odmiany męczennicy błękitnej

  • Constance Elliott - białe kwiaty
  • Cesarzowa Eugenia - fioletowe kwiaty
  • Grandiflora - niebieskie kwiaty

Warto wiedzieć

  • Niebieskie passiflory były bardzo popularne w polskich domach na przełomie XIX i XX wieku. Kto miał słoneczną werandę, uprawiał na niej właśnie passiflorę niebieską - ku zachwytowi sąsiadów i gości.

"Roślina ta rzadko jest atakowana przez szkodniki. Znosi i lubi najstraszniejsze upały i dobrze się udaje w wielkich upałach" - pisał Robert Betten w wydanej w 1901 roku książce "Praktyczna uprawa kwiatów w pokoju".

  • Nazwa passiflora pochodzi od łacińskich słów passio (cierpienie, męka) i flos (kwiat). Stąd polska nazwa - passiflora.

Przez wieki chrześcijanie wiązali kształt kwiatu passiflory z męką Chrystusa. Wierzono, że korona przypomina koronę cierniową, a nawet, że 3 znamiona słupka przypominają gwoździe, którymi Chrystus został przybity do krzyża. Pięć pręcików miało symbolizować jego 5 ran, a 5 płatków i 5 działek kielicha - 10 apostołów. Z kolei Japończykom kształt kwiatów passiflory kojarzy się z... zegarkami.

  • Passiflora blue nie jest jedyną passiflorą uprawianą w doniczkach. Spotyka się również między innymi passiflorę incarnata i passiflorę edulis.

6 sierpnia 2023 Rośliny doniczkowe

0 Komentarze