Podlewanie w lecie dla pergonium bluszczolistnego

5 sierpnia 2022 Rośliny doniczkowe

Są one bardzo łatwe w uprawie. Słabe podlewanie może spowodować, że pelargonie bluszczolistne staną się niezdatne do życia. Ich liście pękają i gniją latem, gdy są narażone na zbyt dużą ilość wody.

Lepiej jest podlewać pergonium bluszczolistne mniej niż za dużo. Od zbyt dużej ilości wody mogą zachorować. Zdjęcie: Podlewane pelargonie bluszczolistne

Pelargonie pnące nazywane są również pelargoniami pnącymi i występują w Afryce. Są genetycznie przystosowane do magazynowania wody w liściach i suszy. Podstawową zasadą przy podlewaniu pelargonii bluszczolistnych jest to, aby nie podlewać za dużo.

Geranium o bluszczowatych liściach podlewa się różnie w zależności od pory roku.

Wymagają one wody dostosowanej do temperatury, natężenia światła i długości dnia. Lato to czas, kiedy pelargonie o bluszczowatych liściach wymagają najwięcej wody.

Jakiej wody?

Można ją czerpać z kranu, ale powinna mieć temperaturę pokojową. Do wody należy dodać nawóz przynajmniej raz w tygodniu lub specjalny, przeznaczony specjalnie dla pelargonii.

Zawartość wody.

Latem pelargonie należy podlewać obficie, tak aby ziemia pozostawała lekko wilgotna, ale nie za mokra.

Wodę należy pobierać dwa razy dziennie (rano i po południu). Pelargonie bluszczolistne lepiej radzą sobie, gdy jest lekko sucho, niż gdy jest zbyt mokro.

W lecie często zdarzają się pochmurne lub deszczowe dni. Podlewanie pelargonii bluszczolistnych nie jest konieczne.

Lepiej jest podlewać glebę w pobliżu korzeni niż na stanowisku. Nadmierne podlewanie lub stojąca woda w spodku może sprzyjać chorobom grzybowym u pelargonii.

Uwaga na zimne noce

Geranium bluszczolistne latem potrafią tak szybko wchłaniać wodę, że mogą... pękać liście.

Zjawisko to znane jest jako "endema" lub "korkowatość" liści pelargonii.

Enduma może wystąpić, gdy pelargonia zbytnio wyschnie, gdy na zewnątrz jest zimno (np. wieczorem przed zimową nocą), a następnie temperatura szybko wzrasta (np. rano w gorące, słoneczne dni).

W efekcie pelargonie szybko pobierają wodę z podłoża i magazynują ją w liściach, aż do momentu rozerwania komórek. Na liściach najpierw pojawią się pęcherze i zgrubienia o średnicy kilku milimetrów. Pęcherze następnie brązowieją i stają się korkiem.

Czasami zjawisko endemy może być bardzo gwałtowne, ale nie zawsze. Po pewnym czasie często zdarza się, że wychodząc na zewnątrz znajdujemy pelargonie pokryte pęcherzami. To prawie tak, jakby były one nękane.

Uszkodzonych liści pelargonii nie da się uratować.

Można je usunąć, jeśli jest ich tylko kilka. Jeśli jest ich zbyt wiele, należy je usunąć. Jest to choroba fizjologiczna i nie jest zaraźliwa. Pelargonie bluszczolistne kontynuują piękne kwitnienie i szybko wypuszczają zdrowe, młode liście. Uszkodzone liście można wtedy stopniowo usuwać (nadają się na kompost).

Geranium bluszczolistne należy podlewać rano i wieczorem, aby zapobiec endemii.

Jeśli jest to wieczór, to tylko wtedy, gdy można spodziewać się ciepłej nocy. Sierpień (VIII) to szczególnie niebezpieczny miesiąc. Sierpień w Polsce jest gorący i słoneczny. Natomiast, noce są chłodne, a nawet zimne. Słoneczne balkony to najlepsze miejsce dla bluszczolistnych (pnących), pelargonii. Wytrzymują one lekkie przesuszenie. Zdjęcie niepodlewane

Internetowy sklep ogrodniczy

Pozwól nam zadbać o Twój ogród

sklep.niepodlewam.pl

5 sierpnia 2022 Rośliny doniczkowe

0 Komentarze