Popularne zioła, które można łatwo uprawiać w domu

19 sierpnia 2022 Zioła

To świetny sposób, aby cieszyć się ziołami w domu przez cały rok. Tymianek, bazylia i kolendra to jedne z najbardziej znanych ziół. Jakie są najlepsze rzeczy, które warto wiedzieć o uprawie ziół w domu?

W domu można uprawiać wiele różnych gatunków ziół. Fot. kb.plArtykuł
Reklama

Oto kilka przydatnych wskazówek dla początkujących

Tymianek lub inne przyprawy można uprawiać w każdym pojemniku.

Ważne jest, aby doniczki miały wymiary nie mniejsze niż 20x20 cm. Pozwoli to roślinom na swobodny wzrost. Upewnij się, że doniczka ma otwory odprowadzające nadmiar wody. Każde zioło powinno być posadzone w swoim własnym pojemniku. Pozwoli to na wzrost korzeni.

Zioła nie powinny być sadzone przed marcem ani w lecie.

Jeśli chcesz zasiać zioła z nasion, pamiętaj o wykonaniu siewu. Do wysiewu nasion używamy małych pojemników z otworami na dnie. Nasiona przesadzamy do większych doniczek w miarę ich wzrostu. Znacznie łatwiej jest uprawiać zioła z wcześniej przygotowanych sadzonek. Należy zrobić w ziemi niewielki otwór, w którym będzie znajdował się system korzeniowy. Możemy mieć większą pewność, że zioła wyrosną z sadzonek. Nie ma potrzeby czekać na efekty. Najlepszym miejscem do sadzenia ziół jest miejsce dobrze nasłonecznione.

Pamiętaj, że zioła nie lubią nadmiaru wody lub suchości, gdy są uprawiane w doniczkach.

Gleba powinna być za wszelką cenę utrzymywana w stanie wilgotnym. Jeśli masz do czynienia z ziołami dopiero zaczynającymi rosnąć, podlewaj je tylko cienkim strumieniem wody. Dzięki temu delikatne korzenie i liście nie zostaną uszkodzone.

Ważna jest częstotliwość podlewania ziół. W większości przypadków jest to raz dziennie z bardzo małą ilością wody. W upalne dni czynność tę można powtarzać nawet kilka razy dziennie.

Liście należy pobierać z górnej części krzewu.

Będzie się wtedy rozmnażać na boki, a nie w górę. Jeśli roślina nie jest używana przez jakiś czas, należy ją przyciąć, aby zapewnić równomierny wzrost.

Oto najpopularniejsze zioła do uprawy w domu

Jakie zioła najlepiej uprawiać w domu?

Należą do nich między innymi:
  • Tymianek to bylina o jaskrawych, aromatycznych liściach. Dobrze rozwija się w słonecznych miejscach. Tymianek sadzi się wiosną. Dorasta do 30 cm wysokości i ma silne rozgałęzienia. Zioło to świetnie nadaje się do zup i sosów. Tymianek ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne tymianku sprawiają, że jest on idealny do łagodzenia objawów reumatycznych lub dezynfekcji stanów zapalnych zębów. Herbata z tymianku obniża ciśnienie krwi, wzmacnia odporność, zwalcza nudności i wymioty oraz obniża poziom cukru we krwi. Tymianek powinien być unikany przez kobiety w ciąży, ponieważ może zwiększyć szansę na poronienie.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tego zioła, zajrzyj na stronę internetową.

https://fajnyogrod.pl/porady/tymianek-macierzanka-tymianek-uprawa-wlasciwosci-odmiany-zastosowanie/.

  • Kolendra jest rośliną jednoroczną, którą wysiewa się w żyznej glebie. Dobrze rozwija się w słoneczne i suche dni. Kolendra może dorastać do 80 cm. Często dodawana jest do potraw orientalnych, a także do pieczonych mięs i domowych kiełbasek. Kolendra pobudza apetyt, poprawia trawienie i pozytywnie wpływa na układ nerwowy.
  • Koperek to roślina jednoroczna, która dorasta do wysokości 80 centymetrów. Koperek sadzi się wiosną. Musi znajdować się w miejscu słonecznym, osłoniętym od wiatru. Koperek można dodawać do potraw z ryb, ziemniaków i ogórków. Jest świetny na kolkę niemowlęcą i łagodzenie niestrawności.
  • Bazylia jest rośliną jednoroczną, która dobrze rozwija się w silnym słońcu. Należy ją wysiewać rzadko i w niewielkich ilościach w wilgotnej glebie. Bazylia dorasta do 40 cm i silnie się rozgałęzia. Należy ją podlewać w godzinach południowych. W upalne dni należy spryskiwać to zioło wodą. Bazylia jest świetnym dodatkiem do sosów i sałatek. Bazylia jest świetnym dodatkiem do sałatek i sosów. Ma również właściwości uspokajające, które można wykorzystać do zwalczania niestrawności. Odstrasza owady, gdy jest umieszczona na parapecie.
  • Mięta to bylina, która uwielbia wilgotną, próchniczą glebę. Dobrze rozwija się w miejscach nasłonecznionych. Mięta może dorastać do 30 cm wysokości. To zioło jest świetne na trawienie i leczenie przeziębienia i grypy. Mięta jest również skuteczna w odstraszaniu mrówek, mszyc i innych szkodników.
  • Szałwia jest byliną, która dobrze rozwija się w słońcu. Można ją dodawać do sałatek, potraw mięsnych lub zaparzać jako herbatę. Szałwia jest skutecznym środkiem na biegunkę.
  • Pietruszka jest dwuletnią rośliną, która preferuje miejsca słoneczne z lekkim cieniem. Jej liście są popularnym dodatkiem do ryb, ziemniaków, sałatek i sosów. Korzenie pietruszki mogą być stosowane w leczeniu trawienia. Korzenie pietruszki mogą być stosowane w leczeniu suchej skóry.

Internetowy sklep ogrodniczy

Pozwól nam zadbać o Twój ogród

sklep.niepodlewam.pl

19 sierpnia 2022 Zioła

0 Komentarze