Oleander pospolity – uprawa latem i zimą

3 grudnia 2022 Rośliny doniczkowe

Pięknie kwitnie na słonecznych balkonach i tarasach. Oleander pospolity to krzew do uprawy w donicach. Nie przeszkadzają mu wiatr, spaliny, morska sól.

Oleander pospolity (Nerium oleander) często jest dekoracją drzwi do domu. Pięknie kwitnie całe lato. Fot.

NiepodlewamInna nazwa:

płochowiec pospolity

Wysokość:

1-4 m

Oleander pospolity to krzew. Jest popularny w krajach śródziemnomorskich, gdzie rośnie w gruncie. W polskim klimacie nadaje się tylko do uprawy w donicach. Jego wysokość oraz szerokość można regulować cięciem.

Gdy oleander pospolity lato spędza na balkonie czy tarasie, zaś zimę w domu, zwykle prowadzi się go na wysokość 1-1,5 m (by donicę łatwiej przenosić). W oranżeriach można go prowadzić na wysokość ponad 2 m.

Kwitnienie:

obfite lub średnio obfite (w zależności od pogody); od maja do września (V-IX)

Kwiaty są pojedyncze (częściej) albo podwójne (rzadziej), w kolorach białym, różowym, czerwonym, żółtym. Oleander kwitnie zdecydowanie lepiej, gdy ma latem bardzo dużo słońca.

Oleander o kwiatach podwójnych. Fot.

NiepodlewamZapach:

od braku po bardzo mocny (w zależności od odmiany)

Oleander pospolity ma zapach bardzo piękny. Szczególnie intensywny jest w drugiej połowie dnia, podczas słonecznej pogody.

Nie wszystkie oleandry pachną. Kwiaty są także w różnych kolorach. Fot.

NiepodlewamZiemia:

przeciętna; odczyn ziemi może wynosić około pH 6-8

Oleander pospolity ma bardzo małe wymagania co do ziemi. Bardzo dobrze znosi zasolenie. Młode, niezbyt rozrośnięte oleandry nadają się do uprawy hydroponicznej.

Przesadzanie:

młode oleandry – co roku, starsze co 2-3 lata

Jeżeli oleander pospolity jest stary, rozrośnięty i ciężki, nie jest łatwo go przesadzić. Dlatego wygodniej zostawić go w tej samej donicy, ale co roku usuwać z wierzchu starą ziemię i dosypywać świeżej.

Nawożenie: od kwietnia do lipca (IV-VII), raz w tygodniu nawozem do roślin kwitnących

Podlewanie:

latem – obfite, zimą – bardzo oszczędne, tak by nie przesuszyć ziemi w donicy

Latem woda może stać w podstawce, zimą – nie. Do podlewana nadaje się woda z kranu, ale o temperaturze pokojowej.

Stanowisko:

słoneczne

Na lato oleander pospolity powinien być wynoszony na zewnątrz, np. na taras, balkon, schody przed wejściem do domu. Kwitnie obficie tylko w nasłonecznionych miejscach. Szczególnie dużo światła potrzebują oleandry o liściach pstrych.

Oleandry o pstrych liściach są rzadkie. Trudniej je uprawiać niż oleandry o liściach zielonych. Fot.

NiepodlewamZimę oleander pospolity musi spędzać w chłodnym i widnym pomieszczeniu w domu albo w szklarni czy oranżerii. Idealna temperatura to 4-8 stopni Celsjusza. Gdy ma zimą za ciepło i zbyt ciemno, choruje i jest atakowany przez szkodniki.

Oleandrom nie przeszkadza wiatr, spaliny samochodowe, morska bryza i przeciągi. Bardzo dobrze rosną np. na wietrznych balkonach i nad morzem. Zimę mogą spędzać m.in. w często otwieranym garażu, ale koniecznie z oknem.

Cięcie:

późne lato i początek jesieni – wrzesień lub październik (IX-X)

Oleander pospolity powinien być cięty zaraz po przekwitnieniu. Najlepiej cięcie wykonać przed wniesieniem krzewu na zimę do domu. Zwykle przycina się tak, by zostawić 2/3 oleandra. Można uciąć też więcej krzewu. Niezbędne narzędzia

można znaleźć w Sklepie Niepodlewam.

Oleandry bardzo dobrze znoszą cięcie także wiosną (w lutym, marcu i kwietniu). Jednak cięte tak późno mają zdecydowanie mniej kwiatów latem.

UWAGA: przycinanie oleandrów trzeba wykonywać w rękawicach

. Jego sok jest bowiem trujący. Może spowodować podrażnienia skóry. Trzeba też uważać, by rękawicą nie dotykać oczu i ust (najlepiej używać rękawiczek jednorazowych). Drewna oleandrów nigdy nie wolno palić, bo jest trujące (także dym). Fot.

NiepodlewamRozmnażanie:

czerwiec, lipiec, sierpień (VI-VIII)

Sposoby rozmnażania oleandrów

  • Ukorzenianie sadzonek (bardzo łatwe)
  • Odkłady powietrzne (średnio trudne)

Oleandry można też rozmnażać z nasion. Jednak takie okazy zakwitają dopiero po kilku latach i nie powtarzają takich samych cech oleandrów matecznych.

Wytrzymałość na mróz:

wytrzymuje przymrozki do minus 10 stopni Celsjusza

Choroby i szkodniki:

odporny

Oleander pospolity, jeśli choruje, to najczęściej powodem są niewłaściwe warunki. W deszczowe lata może być atakowany przez choroby grzybowe, zaś zimą, gdy ma za ciepło – tarczniki. Szybko się regeneruje, ale może wtedy mniej kwitnąć.

Gdy lato jest deszczowe, oleander pospolity może być atakowany przez choroby grzybowe. Fot.

NiepodlewamWarto wiedzieć

  • Oleander pospolity (Nerium oleander) jest trujący. Zawiera nasercowe glikozydy i alkaloidy. Nie wolno go jeść i trzeba uważać na kontakt z sokiem. Jego drewno także jest trujące. Dlatego nigdy nie może palone np. w ognisku, kominku czy piecu (dym też jest trujący).
  • Można bez obaw dotykać liści i wąchać kwiaty oleandrów.
  • Oleandry były bardzo popularne w polskich domach w XIX wieku:

    „Nerium oleander, roślina połud. Europejska, tak powszechnie jest znana i lubiana, że jej opisywać nie trzeba. Oleandry w prawie każdym domu napotkać można, to jednak hodowla wiele pozostawia do życzenia, a dzieje się to z nieświadomości pielęgnujących, nie zaś z natury samej uprawy, należącej do najłatwiejszych” – napisał Edmund Jankowski w książce „Kwiaty naszych mieszkań” z 1880 roku.

We Włoszech oleandry często są sadzone przy ruchliwych ulicach i parkingach. Są odporne na miejskie zanieczyszczenia. Fot. Niepodlewam

Internetowy sklep ogrodniczy

Pomożemy zająć się Twoim ogrodem

sklep.niepodlewam.pl

3 grudnia 2022 Rośliny doniczkowe

0 Komentarze