Kiedy wstyd mimozy znika zimą

30 czerwca 2023 Rośliny doniczkowe

Jeśli mimoza wstydliwa obumiera zimą, powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche. Możesz spróbować uratować roślinę, spryskując ją wodą. Najlepiej umieścić ją w łazience lub ogrodzie zimowym z oknem.

Ciekawa roślina doniczkowa. Po dotknięciu jej liście natychmiast się zwijają.

Uprawa mimozy wstydliwej wiosną i jesienią jest łatwa. Roślina rośnie szybko i nie sprawia żadnych problemów. Problem zaczyna się po włączeniu ogrzewania. Mimozy obumierają w ciągu kilku tygodni, kiedy ich liście opadają i zasychają. Roślina zazwyczaj obumiera.

Idealne warunki

Temperatura powinna wynosić co najmniej 20 stopni Celsjusza przez cały rok. Wilgotność również powinna wynosić co najmniej 80%. Zimą takie warunki nie są możliwe w mieszkaniu ogrzewanym grzejnikami.

Przy włączonym ogrzewaniu wilgotność powietrza szybko spada, nawet do około 50%. W takich warunkach wstydliwe mimozy szybko giną.

Podlewanie nie jest wystarczające

Mimozę podlewa się w umiarkowany sposób. Zawsze powinna mieć lekko nawilżoną glebę. W sezonie grzewczym to nie wystarczy. Zimą mimoza wstydliwa umiera. Dzieje się tak, ponieważ roślina wymaga również wysokiej wilgotności.

Jak zwiększyć wilgotność powietrza?

Wilgotność powietrza można zwiększyć:

  • Nawilżacze, takie jak te zawieszane na kaloryferach
  • Spryskaj twarz mimozą (najlepiej więcej niż raz dziennie).

W praktyce jednak to nie wystarczy, by mimoza znalazła się w cieniu. Jej zamieranie jest nieco wolniejsze.

Przeniesienie do łazienki lub ogrodu zimowego

Najlepszym miejscem do ich uprawy jest ciepła oranżeria. Można je również umieścić w łazienkach z oknami. Najlepsze łazienki to te, w których jest dużo pary, na przykład po kąpieli lub podczas suszenia prania.

Wysiew mimozy każdego roku

Mimoza może być uprawiana jako roślina jednoroczna, jeśli nie posiadamy ogrodu zimowego lub łazienki z oknem. Nasiona wysiewa się od lutego do kwietnia (II-IV).

Warto wiedzieć

  • Mimoza reaguje z dymem papierosowym w podobny sposób, jak suche powietrze we wnętrzu. Jest wrażliwa i wysycha.

30 czerwca 2023 Rośliny doniczkowe

0 Komentarze