Granatowiec - uprawa i rozmnażanie, cięcie

13 października 2022 Rośliny doniczkowe

Jest to piękny kwiat o właściwościach leczniczych. Uprawa granatu jest bardzo łatwa. Lato powinien spędzać na tarasie, a zimę w chłodnym miejscu.

Granatowiec może być uprawiany na parapecie jako roślina ozdobna. Nie jest on przeznaczony do produkcji kwiatów. Możliwa jest również uprawa owoców. Zdjęcie autorstwa UnwateredOther

nazwy:

malogranat, pomogram, Punica, Punica granatum.

Cechy:

Zima: Liście krzewu (liście)

Granatowiec może być uprawiany w donicach tylko w polskim klimacie.

Wysokość:

1-3 m

Odmiana Nana jest najlepsza do uprawy doniczkowej na parapetach. Dorasta do około 1 m wysokości. W doniczkach można uprawiać wszystkie granaty, nawet te kupione w sklepach spożywczych. Należy je regularnie przycinać, aby ograniczyć ich wysokość i szerokość. Bardzo dobrze znoszą przycinanie.

Kwitnienie:

Maj - sierpień (V - VI).

Granaty mogą mieć czerwone, pomarańczowe lub białe kwiaty. Występują również w odmianach wielobarwnych, np. czerwono-białych. Są zarówno jednokwiatowe, jak i pełnokwiatowe. Ich zapach jest wręcz nieporównywalny.

Owoce granatu wyglądem bardzo przypominają jabłka. Są to duże, twarde jagody, które mogą dorastać do 12 cm średnicy. Każda z nich zawiera kilkaset nasion, które w osłonkach wyglądają niemal jak galaretka. Jadalną częścią granatów są osłonki nasion.

Choć trudno znaleźć owoce na parapecie, to jest to możliwe.

Granaty kwitną obficie i często. Aby zakwitnąć muszą przejść przez okres zimowego spoczynku.

Kwiaty granatu mogą być częściowo samopylne.

W ten sposób zapylana jest tylko około połowa kwiatów. Dlatego też najwięcej owoców uzyskamy, jeśli w każdej odmianie granatu będą co najmniej dwa granaty. Pyłek z kwiatów jest przenoszony przez owady, a w bardzo małych ilościach przez wiatr. Pąk kwiatowy granatu. Fot. UnwateredPropagation

:

nasiona, sadzonki.

Granatowiec jest łatwy i prosty w rozmnażaniu.

  • Nasiona można wysiewać do doniczek w dowolnym momencie w ciągu roku, ale najlepiej zrobić to zaraz po spożyciu galaretowatej osłonki. Kiełkowanie trwa 7-21 dni.
  • Sadzonki Sadzonki półzdrewniałe, które najlepiej ukorzeniają się w kwietniu i maju (IV/V)

Zastosowania: Osłonki nasion można spożywać na surowo, jako dodatek do deserów, lub zrobić z nich sok. Korzenie i owoce są wykorzystywane w medycynie ludowej na całym świecie. Granat może być również wykorzystywany jako roślina ozdobna.

Granaty wytwarzają jagody (owoce) w różnych kolorach, w tym czerwonym, różowym, fioletowym i brązowym (czasami z różnymi przebarwieniami).

Galaretowate nasiona granatów mają cierpki, słodki i kwaśny smak. Będzie on różny w zależności od odmiany. Osłonki są zazwyczaj czerwone, ale mogą być też różowe lub z odcieniami żółci i bieli. Różne odmiany mają różne rozmiary i twardość nasion. Sok z granatu jest bardzo orzeźwiający i ma wiele właściwości leczniczych. Jak najbardziej warto go pić!

Granat od wieków stosowany jest w leczeniu nadciśnienia, miażdżycy i chwiejących się zębów. Stosuje się go na przedłużenie starości i zapobiega tasiemcom.

Owoc wyrośnie z zapylonego kwiatu granatu. Zdjęcie niepodlewaneZbiór owoców

:

Sierpień - październik (VIII - X).

Przycinanie:

Październik - luty (XII).

W okresie spoczynku granatowiec jest po opadnięciu liści. Jest bardzo odporny na przycinanie. Można go nawet wykorzystać do bonsai.

Bonsai z granatu w stylu wolnym (jiyuka). Fot. NiepodlewanyNajwygodniej jest.

Po wniesieniu granatu do domu, przyciąć go.

Można przyciąć do 1/3 pędów.

Teoretycznie możliwe jest też wiosenne przycinanie granatu. Kwitnie on jednak rzadziej. Dzieje się tak dlatego, że kwitnie na najmłodszych pędach, które wyrastają wiosną. Nie zakwitną one, jeśli je przytniesz.

Na wiosnę powinno się przycinać uschnięte gałęzie granatu. Przycinanie jest niezbędne i należy je wykonać wiosną, najlepiej jesienią. Fot. NiepodlewanePozycja

:

słoneczne.

Granat wymaga latem dużo światła słonecznego.

Doniczkę z granatem w środku najlepiej wynieść latem na zewnątrz na taras, balkon lub do ogrodu.

Granat jest dobrze tolerowany na wiatr i sól. Można go wykorzystać na przykład na balkony, które wychodzą na morze.

Granatowiec należy wynieść na koniec września (IX), lub początek października (X) w jasne miejsce, gdzie temperatury nie spadną zimą poniżej 0 stopni Celsjusza.

Zimą granat wchodzi w stan spoczynku.

Nie należy go pozostawiać w ciepłym miejscu. Należy ją umieścić w chłodnym miejscu, co najmniej 3-6 stopni Celsjusza. Może to być weranda, garaż lub pomieszczenie gospodarcze, piwnica lub jakiekolwiek inne pomieszczenie, które nie jest w ogóle ogrzewane. Okno to konieczność!

Granat wypuszcza liście na zimę.

Jest to zjawisko naturalne. Nie należy jej w tym czasie nawozić. Podlewać należy bardzo oszczędnie i tylko raz na 3-4 tygodnie. Granatowiec w okresie letnim powinien przebywać na zewnątrz. Fot. Nie podlewam Gleba

:

Średnia lub żyzna, przepuszczalna pH 5,5-7,2

Przesadzanie:

Co 2 lata zwiększać wielkość doniczki

Jeśli granatowiec ma duże rozmiary i trudno go przesadzić, trzeba będzie co roku usuwać wierzchnią warstwę gleby i dodawać nową.

Podlewanie:

Zimą bardzo oszczędnie (raz na 3-4 tygodnie), latem umiarkowanie.

Latem gleba powinna być wilgotna, ale nie za mokra.

Zimą gleba powinna być sucha.

Granatowiec można podlewać wodą z kranu, ale można też zimą odtłuszczoną (w temp. pokojowej).

Tak wyglądają liście granatu w czerwcu. Fot.

:

Nie podlewamNawożenie

:

Co 2 tygodnie, od kwietnia do połowy lipca (IV - VII).

Granatowca można zasilać nawozem sztucznym do kwiatów doniczkowych lub nawozem naturalnym np. odchodami dżdżownic.

Mrozoodporność.

Temperatury nawet do minus 15 stopni Celsjusza

Granatowiec dobrze znosi przymrozki. Najlepiej trzymać go w domu do końca jesieni, ponieważ najmłodsze gałązki mogą przemarzać i może wtedy silniej kwitnąć. Polskiej zimy nie przetrwa w gruncie.

Zimę musi spędzić w ciepłym pomieszczeniu bez mrozu.

Nieobrane owoce granatu mogą zasychać na gałęziach. fot. UnwateredDiseases

i Szkodniki:

odporny.

Granatowiec rzadko choruje. Jego słaba kondycja jest często spowodowana warunkami zimowania, czyli nadmiernym podlewaniem i zbyt wysoką temperaturą.

Wiele ciekawych odmian granatów.

  • Alba Plena Pełne, białe kwiaty
  • Flore Pleno Pełny, kwiaty pomarańczowe
  • Legrellei Pełne kwiaty, czerwone i białe
  • Nana Pojedyncze kwiaty, pomarańczowe
Granatnik Nana. Fot. Unwatered

Warto wiedzieć

  • Granat uprawiany był w Polsce po raz pierwszy w XIX wieku. Uprawiano go przede wszystkim jako roślinę ozdobną oraz jako środek leczniczy na chwiejące się lub krzywe zęby. Dużą popularnością cieszyły się granaty o pełnych kwiatach. Nawet dla ogrodników uprawa granatów była trudna. "W wielu wiejskich szklarniach często widzieliśmy drzewka granatów, zwłaszcza gdy były pełnokwiatowe. Stanowią one piękną ozdobę balkonów i podjazdów. Jednak gdy kwitną, mogą być wspaniałą ozdobą balkonów i podjazdów - donosił "Ogrodnik Polski" w 1897 roku. Zalecał też, by dla uniknięcia tego zjawiska granat przycinać we wrześniu.
  • Na początku XX wieku wokół uprawy granatu istniało wiele przesądów. Na przykład wierzono, że kwiaty granatu nie spadną, jeśli krzew zostanie otoczony skórą węża. Aby zwiększyć atrakcyjność granatów, pod ich korzenie wkładano kamyk. Pisał o tym Józef Rastafiński w swojej książce "Zielnik czarodziejski to jest zbiór przesad o roslinach" z 1893 roku.

Internetowy sklep ogrodniczy

Pozwól nam zadbać o Twój ogród

sklep.niepodlewam.pl

13 października 2022 Rośliny doniczkowe

0 Komentarze