Kalendarz ogrodnika: Co, kiedy i jak sadzić?

29 listopada 2022 Projektowanie ogrodu

Dwa najważniejsze aspekty ogrodnictwa to znajomość kalendarza ogrodnika i wiedza, kiedy i gdzie sadzić ogród warzywny lub kwiatowy. Może być trudno wiedzieć, kiedy sadzić, aby twój ogród kwitł przez cały sezon wegetacyjny. Jest to możliwe, aby zrobić ogromną różnicę, jeśli twój ogród lub roślina nie robi dobrze. Kalendarz sadzenia eliminuje szansę na niepowodzenie.

 • Dowiedz się, jak harmonogram sadzenia pomoże Ci w ogrodzie.
 • Czy wiesz, że przymrozki mogą wpłynąć na terminy sadzenia? Dowiedz się więcej.
 • Dowiedz się, kiedy siać zioła, owoce i kwiaty.
 • Dowiedz się, co jeszcze znajduje się w kalendarzu ogrodnika.
 • Podpowiadamy, jakie aktywności można wykonywać w każdym miesiącu.

Kalendarz ogrodnika: Co, kiedy i jak sadzić?

Spis treści.

 • 1 Jaki jest cel kalendarza sadzenia?
  • 1.1 Kiedy można sadzić kwiaty?
  • 1.2 Jaki jest najlepszy czas na sianie ziół?
  • 1.3 Kiedy można sadzić owoce?
 • 2 Kalendarz ogrodnika może pomóc w podjęciu decyzji kiedy i co siać.
  • 2.1 Jakie są korzyści z sadzenia w pomieszczeniach?
  • 2.2 Jakie rodzaje nasion powinienem zacząć uprawiać w domu?
 • 3 Kalendarz ogrodnika - kiedy siać i co robić w ogrodzie w każdym miesiącu

Do czego służy?

Kalendarz sadzenia to prosty wykres pokazujący, kiedy najlepiej posadzić dowolny rodzaj warzywa, kwiatu lub rośliny, a kiedy najlepiej posiać trawę. Daty sadzenia są wykorzystywane do ustalania terminów wszystkich nasadzeń. Ostatnie przymrozki w Polsce występują między 12 a 15 maja. Natomiast pierwsze przymrozki mogą wystąpić już we wrześniu, a czasem nawet pod koniec sierpnia. Te daty pomogą Ci określić najlepszy czas na sadzenie.

Daty przymrozków to średnie i ostatnie dni (lub ich zakres) w strefie przymrozków. Te daty są ważne, ponieważ niektóre rośliny nie mogą wytrzymać ekstremalnego chłodu z mrozu. Aby zapewnić, że Twój ogród rozwija się i produkuje jak najwięcej, ważne jest, aby pamiętać o datach mrozu, gdy rozważasz sadzenie.

Kalendarz sadzenia i wzrostu jest najlepszym miejscem do rozpoczęcia, aby określić, kiedy jest najlepszy czas na sadzenie warzyw w danym obszarze lub które odmiany są najbardziej popularne, gdzie mieszkasz.

Kiedy należy sadzić kwiaty?

Znajomość dat pierwszych i ostatnich przymrozków w Twojej okolicy pomoże Ci określić, kiedy możesz sadzić kwiaty. Możesz nawet podzielić strefy wewnątrz siebie, co pozwoli Ci przesunąć optymalne daty sadzenia o tydzień lub więcej. Aby upewnić się, że Twój kwiat wytrzyma daty mrozów i strefę, ważne jest, aby sprawdzić rodzaj kwiatu. O ile kwiaty odporne, takie jak bratki, mogą wytrzymać lekkie przymrozki, o tyle delikatne kwiaty, takie jak dalie czy nasturcje, potrzebują ciepłej gleby, aby dobrze się rozwijać. Rodzaj kwiatów i daty przymrozków będą najlepszymi przewodnikami w tworzeniu kalendarza ogrodowego, który pozwoli uzyskać najpiękniejsze kwiaty.

Kiedy najlepiej wysiewać zioła?

Wiele ziół można uprawiać w domu lub na zewnątrz z nasion. Młode rośliny startowe można od razu posadzić w gruncie. Czas potrzebny do zasadzenia ziół zależy od strefy klimatycznej, w której mieszkasz i rodzaju ziół, które próbujesz uprawiać. Niektóre zioła, takie jak szczypiorek, można rozpocząć między 8-10 tygodniem a ostatnim mrozem. Inne mogą być sadzone na zewnątrz 3-4 tygodnie przed tym ostatnim przymrozkiem.

Kiedy najlepiej sadzić owoce?

Sadzenie drzew owocowych w gruncie jest dobre, jeśli nie przeszkadza nam sadzenie ich wiosną lub zimą. Drzewa w pojemnikach można sadzić od września do maja, aby dobrze się rozwijały. Jeśli planujesz sadzenie w środku zimy, poczekaj aż pogoda się ociepli. Truskawki można sadzić do 6 tygodni przed datą ostatnich przymrozków. Jaki jest najlepszy czas na sadzenie owoców? Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj owoców chcesz mieć i gdzie mieszkasz.

Przeczytaj także: Kiedy należy sadzić truskawki? Przewodnik po sadzeniu truskawek

W jakim celu stosuje się kalendarz sadzenia?

Kiedy siać, czym się kierować? Pomocny może okazać się kalendarz ogrodnika.

Każda roślina ma inny termin siewu. Decydują o tym terminy dojrzewania i wymagania rośliny, a także strefa i terminy przymrozków. Aby stworzyć harmonogram sadzenia, najpierw określ najwcześniejszą datę przymrozków. Następnie należy pracować wstecz. Najlepszym sposobem na określenie idealnego czasu sadzenia roślin jest użycie kalendarza ogrodnika. Ważne jest, aby dać roślinie wystarczająco dużo czasu na dojrzenie przed pierwszym przymrozkiem w sezonie. Te informacje pomogą Ci określić czas dojrzewania i wzrostu dla każdego warzywa lub rośliny, którą chcesz posadzić.

Dlaczego warto sadzić w pomieszczeniach?

Wiele osób nie wie, kiedy należy wysiewać nasiona. Z różnych powodów ogrodnicy mogą zdecydować się na wysiewanie roślin w szklarniach. Głównym powodem sadzenia w pomieszczeniach zamkniętych jest ochrona sadzonek przed złą pogodą.

Jakie nasiona powinieneś zacząć w domu?

Niektóre rośliny lepiej nadają się do natychmiastowego zasadzenia w ziemi. Wiele rodzajów może jednak rozwijać się w pomieszczeniach. Ważne jest, aby pamiętać o innych czynnikach niż rodzaj rośliny. Istnieje wiele czynników, które wpływają na to, jak rośliny radzą sobie w pomieszczeniach i na zewnątrz. Ważne jest, aby zbadać strefę, w której planujesz uprawę.

Czas jest ważnym aspektem rozpoczęcia roślin z nasion. Sadzonki są najlepiej podjąć na zewnątrz, gdy są one gotowe do pracy. Możesz ryzykować związanie korzeni, jeśli czekasz zbyt długo. Jeśli przesadzisz je zbyt wcześnie, roślina może nie być wystarczająco silna, aby oprzeć się żywiołom.

Kiedy, co i jak siać?

Kalendarz ogrodnika - kiedy siać i co sadzić w ogrodzie w każdym miesiącu

Kalendarz ogrodnika zawiera listę wszystkich zadań, które muszą być wykonane w ogrodzie w każdym miesiącu.

Sprawdź nasz miesięczny harmonogram ogrodnika, aby określić najlepszy czas na wykonanie prac na zewnątrz.

Harmonogram ogrodnika jest niezbędny dla każdego środowiska zewnętrznego. Szczególnie jeśli Twój ogród jest pełen wspaniałych roślin i działek warzywnych. Aby zapewnić, że Twój ogród produkuje najwyższe plony i że pozostaje czysty, ważne jest, aby uwzględnić pewną strukturę w swojej rutynie ogrodniczej.

Nawet jeśli tylko przycinasz kilka roślin lub malujesz meble ogrodowe na jaśniejszy odcień, wszystkie ogrody wymagają konserwacji. W przypadku większych ogrodów konserwacja może być zadaniem całorocznym. Jeśli nie masz harmonogramu, łatwo jest zapomnieć o ważnych zadaniach.

Nasz miesięczny kalendarz ogrodowy pomoże Ci zdecydować, którymi projektami powinieneś zająć się w pierwszej kolejności, tak aby Twój ogród mógł cieszyć się nim przez cały rok.

Styczeń

Choć w styczniu może się wydawać, że zima już się skończyła, nadal jest wiele rzeczy, które można zrobić w ogrodzie. O tej porze roku rośliny będą potrzebowały dodatkowej ochrony i opieki. Aby zapobiec pochylaniu się drzew zimozielonych i iglastych, odśnież je. Aby dać bylinom nowy początek, możesz przyciąć trawy ozdobne i inne byliny, które zostały uszkodzone przez deszcz. Nawozy organiczne o spowolnionym działaniu, takie jak krew, kości i ryby, powinny być stosowane do nowych roślin pod koniec stycznia. Natomiast szybciej działające nawozy organiczne powinny być stosowane dopiero w marcu. Dzikie zwierzęta skorzystają z Twojej pomocy już na początku sezonu. Zacznij dokarmiać głodne i spragnione ptaki ze swojego ogrodu. To świetny czas na uporządkowanie ogrodu oraz konserwację i naprawę tarasów i mebli ogrodowych w styczniu. Jeśli pogoda pozwala, pomaluj lub napraw ogrodzenia, pergole i drewniane meble. Gorąca woda z mydłem może być użyta do szorowania ogrodowych tarasów i bruku. Aby uzyskać więcej światła, w słoneczne dni wietrz ogrody zimowe i szklarnie.

Luty

W lutym można wiele zrobić ze swoim ogrodem, zwłaszcza w dni, kiedy nie jest on zamarznięty. Teraz jest czas na mocne przycięcie żywopłotów, jeśli nie zrobiłeś tego jesienią. Wszystkie żywopłoty liściaste w ogrodzie można przyciąć do samej ziemi. Jeśli mróz podniósł świeżo posadzone krzewy i drzewa, można lekko podbić ziemię rękami lub obcasami. W ramach pielęgnacji roślin należy przyciąć trawy liściaste do minimum 15-20 cm. Aby uzyskać krzaczaste eksponaty w dalszej części roku, zacznij przygotowywać sadzonki do wiosennego wysiewu warzyw.

Marzec

Marzec to najlepszy miesiąc na rozpoczęcie sezonu ogrodniczego. Będzie dużo mulczowania, siania i przesadzania. Ściółkuj grządki i granice ogrodu rozdrobnioną korą i kompostem, aby zapobiec powrotowi chwastów. Młode byliny, takie jak hosty, mogą być chronione przez organiczne granulki. Zwróć uwagę na swoje podwórko. Zacznij kosić trawę raz w tygodniu, jeśli nie jest ona wilgotna. Przez pierwsze cztery do sześciu tygodni zwiększ wysokość ostrza kosiarki. To ostatnia okazja do listopada, aby posadzić drzewa, krzewy i róże. Najważniejszym zadaniem w marcu jest siew. Cebulki lilii kwitnących latem powinieneś posadzić w otworach trzy- lub czterokrotnie większych od nich. Szczeliny między młodymi rabatami i obwódkami wypełniamy odpornymi bylinami. W przypadku roślin pojemnikowych zastąp ziemię wierzchnią i kompost nawozem o spowolnionym działaniu. Zioła można uprawiać w tacach na parapetach. Przy ciepłej pogodzie sadzimy pod kloszami wczesne ziemniaki, cebulę i najwcześniejszą marchew, a także pierwsze rzepy, buraki i liście sałaty. Gdy nie grozi mróz, sadzimy na parapecie lub w szklarni seler, pomidory, ogórki i cukinię.

Kwiecień

Kwiecień to miesiąc przejściowy, z nieprzewidywalną pogodą. Dlatego to, co zrobisz w swoim ogrodzie, będzie zależało od pogody. Z reguły teraz jest najlepszy czas na sadzenie, pielęgnację i planowanie na lato. Siej słodką kukurydzę, pomidory, fasolę wielokwiatową i zieloną paprykę w osobnych modułach przykrytych osłoną, aby sadzić po przymrozkach. Teraz jest czas na konserwację fontanny ogrodowej. Stawy można oczyścić, usuwając błoto i ponownie napełniając wodą. Najlepsza jest woda deszczowa, ale można użyć wody z kranu. Jeśli musisz użyć wody z kranu, odstaw ją na co najmniej tydzień przed ponownym wprowadzeniem ryb. Do sadzenia nowych roślin w stawie można użyć specjalnych koszy do stawu dostępnych w centrach ogrodniczych. Ważne jest, aby zachować czujność w przypadku wczesnych szkodników lub chorób i podjąć natychmiastowe kroki, aby zapobiec ich nasileniu. Mimo, że kwiecień może przynieść mroźne noce i niskie temperatury, do ochrony delikatnych roślin i warzyw przed uszkodzeniami mrozowymi można użyć włókniny ogrodniczej. Pamiętajmy o podlewaniu roślin doniczkowych, teraz, gdy są aktywne wzrostowo, a także o częstszym ich dokarmianiu.

Maj

Maj to czas, kiedy ogród naprawdę ożywa. To również czas, kiedy trzeba zacząć myśleć o lecie. To najlepszy czas na rozpoczęcie aktywnej pielęgnacji trawnika. To także ostatnia szansa na zasadzenie nowej trawy lub położenie nowej trawy przed jesienią. Od teraz do października trawa będzie musiała być koszona i obcinana co tydzień. Szczególną uwagę należy poświęcić delikatnym warzywom i miękkim owocom. Jeśli masz grządkę z warzywami, najlepszy czas na sadzenie delikatnej cukinii lub bakłażana jest pod koniec miesiąca. W maju dobrze jest przesadzić rośliny doniczkowe do doniczek o 7-10 cm większych niż dotychczasowe. Wraz ze wzrostem temperatury, owady będą bardziej ruchliwe, więc miej je na oku. Użyj siatki, aby utrzymać ptaki z dala od krzewów z miękkimi owocami. Można też użyć słomy, jeśli uprawia się truskawki. Krzewy kwitnące wiosną wymagają przycięcia. Nie zapominaj jednak o roślinach, które właśnie zakończyły kwitnienie.

Czerwiec

Czerwiec to przede wszystkim pielęgnacja roślin. Innymi słowy, należy regularnie podlewać, zasilać i usuwać chwasty. Warzywa, pojemniki i rośliny rabatowe wymagają szczególnej uwagi. Wymieszaj nawóz o kontrolowanym uwalnianiu, pojemniki i kosze z płynem co drugi tydzień, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Pomidory, paprykę i bakłażany zasilamy wysokim potażem co drugi tydzień. Czerwiec to także czas zbiorów cebuli. Kiedy liście stają się żółte, nadchodzi czas zbiorów. Aby w pełni wykorzystać sezon kwitnienia, przenieś wszystkie kwitnące rośliny domowe do ogrodu.

Kalendarz ogrodnika: Kiedy siać i co robić wewnątrz ogrodu.

Lipiec

Lipiec to miesiąc pełen kwitnienia i obfitego wzrostu, więc to świetny czas na bycie ogrodnikiem. Należy uważać na chwasty. Sezonowe wystawy i kosze tarasowe skorzystają z cotygodniowej dawki płynnego nawozu do pomidorów. Lipiec jest znany z najgorętszych letnich temperatur. Upewnij się, że podlewasz rośliny, które tego wymagają. Rośliny rabatowe, warzywa liściaste i sadzonki są najbardziej narażone na wysychanie. Jeśli to możliwe, podlewaj rośliny rano lub w nocy. Unikaj podlewania w najgorętszych częściach dnia. Niektóre szkodniki rozwijają się w gorących letnich temperaturach, więc należy uważać na czarne plamy, pleśń i rdzę na wrażliwych roślinach, takich jak róże. Elementy wodne również wymagają uwagi. Użyj grabi, aby usunąć z oczek wodnych wszelkie glony i rośliny natleniające. W czasie upałów należy uzupełniać wodę w stawach. Jeśli trawnik jest suchy, należy przestać go kosić lub zwiększyć wysokość koszenia. Podczas upałów zdarzają się brązowe plamy, ale trawnik szybko się zregeneruje, więc nie trzeba go podlewać. Teraz, gdy jest sucho, warto pomalować drewniane chaty i płoty, łuki i altany.

Sierpień

Sierpień to pierwszy miesiąc na zbiory i najlepszy czas na porządki w ogrodzie. Można już zbierać pomidory, fasolę, groch i bób, a także dynie, karczochy, dynie, karczochy oraz rośliny szklarniowe, takie jak chili czy bakłażany. Zwiąż wysokie byliny, aby zapobiec ich przewracaniu się pod koniec lata. Lawenda i rozmaryn powinny już skończyć kwitnienie. Przycinamy nowe przyrosty, ale nie wycinamy starszych, brązowych części. Liście należy usunąć, gdy truskawki przestaną owocować. Pomidory można trzymać na zewnątrz w połowie miesiąca, usuwając najwyżej położone pędy końcowe. Nawadniaj rośliny podczas suszy. Przynajmniej raz w tygodniu kosić podwórko. Jeśli jest gorąco i sucho, podnieś ostrza.

Wrzesień

Wrzesień to dobry miesiąc na zbieranie nasion z roślin kwitnących latem. Może to być również czas względnego spokoju i mniej pracy dla ogrodników ozdobnych. Upewnij się, że elementy wodne są w dobrym stanie. Nadszedł czas zbioru warzyw i owoców z ogrodu warzywnego. Aby zapobiec zjedzeniu ich przez ślimaki, usuń wszystkie ziemniaki, które są jeszcze w glebie. Zbierz późno owocujące jeżyny i maliny, a liście sałaty przykryj siatkami dla ptaków. Wrzesień to także ostatni miesiąc bez ryzyka do wiosny, kiedy możemy sadzić tuje.

Październik

Gdy jeszcze cieszycie się zbiorami, październik to dobry czas, by zacząć porządki i przygotować się do zimy. Jeśli masz jabłka, teraz jest czas, aby je zebrać. Należy przenieść delikatne rośliny, takie jak rośliny doniczkowe, do szklarni lub oranżerii. Upewnij się również, że wszelkie grzejniki działają prawidłowo. Ogrodnicy uprawiający rośliny w pojemnikach powinni wyjąć tace ociekowe i przykryć donice z terakoty cegłami lub specjalnymi stopkami do donic (dostępne w centrach ogrodniczych), aby zapobiec ich zamarzaniu i pękaniu w zimie. Teraz jest najlepszy czas, aby przestać dokarmiać rośliny, ponieważ zwalniają one tempo na zimę. Z wyjątkiem tulipanów, które powinny być sadzone w listopadzie, można teraz sadzić wiosenne cebulki. Możesz wykorzystać jesienne liście jako cenny surowiec. Nie wyrzucaj ich!

Listopad

Przez cały listopad sadzimy krzewy i rośliny z gołym korzeniem. Aby ubarwić zimowy krajobraz, należy posadzić zimozielone byliny, sasanki ozdobne i bratki zimowe. W przypadku drzew o wysokości powyżej 1 m wymagane są tyczki, zwłaszcza w miejscach eksponowanych. Listopad to wietrzny, deszczowy miesiąc z częstymi przymrozkami. Aby uniknąć uszkodzeń róż przez wiatr należy je przyciąć, a wszelkie rośliny pojemnikowe w plastikowych pojemnikach, które nie są mrozoodporne, owinąć folią bąbelkową. Chroń swoje meble o tej porze roku. Przykryj wszelkie drewniane meble lub przenieś je do ogrodu zimowego. Listopad to ostatni dzień na wykonanie trawników darniowych. Wybierz suchy dzień, kiedy gleba nie jest nasycona lub zamarznięta.

Grudzień

Gdy rok się kończy, a dni stają się krótsze, ważne jest, aby ograniczyć czynności ogrodnicze, które mogą być szkodliwe dla wrażliwych roślin lub pomóc dzikim zwierzętom w ogrodzie. Dbaj o zaopatrzenie w wodę i karmniki dla ptaków. Dowiedz się, jak stworzyć bujny ogród dla dzikich zwierząt. O tej porze roku można oszczędnie podlewać rośliny, ale rośliny w pojemnikach nie mogą całkowicie wyschnąć. Aby rośliny doniczkowe były szczęśliwe, przenieś je z dala od grzejników do słonecznego miejsca w pomieszczeniu.

Na koniec znajdź przytulne miejsce na relaks z filiżanką gorącej czekolady, podczas gdy będziesz planować przyszłoroczny ogród.

Planowanie harmonogramu ogrodniczego jest zabawą. To może być ekscytujące i może być satysfakcjonujące. Piękny ogród z roślinami, które produkują przez cały rok jest wynikiem starannego planowania.

29 listopada 2022 Projektowanie ogrodu

0 Komentarze