Dobre rady: Psy w ogrodzie

18 stycznia 2023 Projektowanie ogrodu

Często podczas tworzenia wymarzonego ogrodu napotykamy na problem. Chcemy, aby każdy czuł się w naszym ogrodzie jak u siebie. Nierzadko zdarza się, że nasz ukochany pies, który czuje się w ogrodzie tak szczęśliwy, powoduje zniszczenie całej pracy, która została w niego włożona. Nie ma znaczenia czy jest to mały bernardyn czy duży bernardyn. Każdy pies ma swoje własne potrzeby. Warto pamiętać o kilku elementach aranżacyjnych, jeśli chcemy stworzyć ogród, który uszczęśliwi nasze psy.

  • Dowiedz się, jak dopasować ogród do wielkości psa.
  • Dowiedz się, jak sprawić, by Twój ogród był bardziej przyjazny dla psa.
  • Szukasz sposobów na to, by rośliny nie siusiały. Podpowiemy.

Dobre rady: Psy w ogrodzie

Spis treści.

  • 1 Jaki rozmiar ogrodu jest najlepszy dla psa?
  • 2 Pies w ogrodzie - aranżacja
  • 3 Pies, który zjada wszystkie rośliny w ogrodzie - jak je chronić
  • 4 Pies w ogrodzie - podsumowanie

Jak duży jest ogród dla domu psa?

Ważne jest, aby przy tworzeniu ogrodu dla naszego psa wziąć pod uwagę jego wielkość. Chociaż nie zawsze mamy możliwość kontrolowania tego, wielkość ogrodu będzie miała wpływ na to, jak dużo miejsca będzie miał pies. Nie ma jednej słusznej odpowiedzi na pytanie, jak duży powinien być ogród. Wszystko zależy od tego, jaką rasę psa posiadasz lub planujesz kupić. Weźmy na przykład szpica miniaturowego lub bernardyna.

Szpic miniaturowy, to popularna w Polsce rasa psów, która zyskuje na popularności. Szpic miniaturowy, znany również jako pomorski lub pomeranian, jest rasą niewielką. Waży mniej niż 1,5 kg i standardowo nie przekracza 3 kilogramów. Ich wysokość w kłębie wynosi około 35 cm. Mimo, że jest to pies żywy i energiczny, Szpic miniaturowy nie wymaga dużego podwórka. Szpic miniaturowy jest bardzo aktywnym psem i uwielbia biegać po ogrodzie. Nie jest to jednak pies na podwórko. Potrzebuje miejsca do odpoczynku, które jest zarówno zacienione w lecie, jak i ciepłe w zimie. Szpic miniaturowy ma unikalny dwuwarstwowy włos. Jest ona gęsta i łatwo zbiera zanieczyszczenia, takie jak liście, gałęzie i trawa. Jest to coś, o czym należy pamiętać, sadząc mały ogródek.

Bernardyn to duży pies, który może udusić się na małej powierzchni. Może osiągnąć nawet 90 cm wysokości w kłębie i może nawet przekroczyć 100 kg! Mały ogród, który jest odpowiedni dla szpica nie zda egzaminu. Teren powinien być inaczej zaaranżowany ze względu na duże rozmiary bernardyna. Jego sierść jest łatwiejsza w utrzymaniu i nie musimy się martwić, że przyniesie do naszego domu wszystkie liście z zewnątrz.

Oznacza to, że każdy pies wymaga innego wymiaru ogrodu i specjalnych rozwiązań. Istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać planując ogród dla czworonożnego przyjaciela.

Jaki wymiar ogrodu jest najlepszy dla psa?

Pies w ogrodzie - aranżacja

Szpic miniaturowy jak i bernardyn to inteligentne psy, które można wypracować. Nie zawsze jest to możliwe, a odpowiednia aranżacja w ogrodzie może być świetnym rozwiązaniem. Należy pamiętać, że odpowiednia aranżacja powinna być w harmonii z osobowością psa. Wzorce zachowań psa nie zawsze są spójne. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę najczęściej używane przez pupila ścieżki jako coś więcej niż tylko kwietniki. Powinniśmy również rozważyć wybrukowanie ścieżek, które możemy poprawić. Dzięki temu pies będzie mógł omijać drzewa i poruszać się wzdłuż wyznaczonej komunikacji. Możesz rozszerzyć te ścieżki na inne obszary w ogrodzie, gdy już nauczysz swojego psa chodzić po nich. Pies, który jest przyzwyczajony do chodzenia w ten sposób, będzie naturalnie wybierał ścieżki, które dla niego utorowaliśmy. Będzie potrafił rozpoznać, która trasa jest dla niego najlepsza.

Jeśli pies upodobał sobie konkretne drzewo i ciągle na nie sika, można rozważyć usunięcie go z ogrodu i oddanie nam jako "kibla" naszego pupila. Roślina w końcu uschnie, ale dożyje do końca ogrodu. Warto też zastosować w ogrodzie większe kamienie. W tym celu często stosuje się.

Pies w ogrodzie - aranżacja

Pies niszczy wszystko w obrębie ogrodu - Jak chronić rośliny

Co zrobić, gdy pies nie wie, gdzie się podziać i nadal niszczy nasze rośliny? Jest kilka sztuczek, które można zastosować, aby pomóc. Po pierwsze, warto ogrodzić nasze rośliny palisadami i murkami. Zabezpieczy to je przed dostaniem się do nich psów. Psy, mając wybór, często będą wybierać drzewa, pod którymi łatwo jest im się zdrzemnąć. Warto założyć siatkę wokół pnia, jeśli pies obgryzie lub podrapie korę. Będzie ona chronić drzewo. Należy całkowicie odgrodzić wszelkie trujące rośliny w ogrodzie. Jest to ważne, aby pies nie zjadł lub nie zatruł roślin.

Drugim sposobem na ochronę roślin, na których nam zależy, jest zastosowanie gatunków, które odstraszają psy z ich terenu. Najbardziej popularny jest Coleus Caninus, który odstrasza koty i psy. Może też wyglądać bardzo efektownie. Możemy rozrzucić rozmaryn lub rozpylić specjalny spray drażniący nasze zwierzęta, jeśli nie chcemy ich sadzić.

Ogromną pomocą zarówno dla psów, jak i dla ogrodów może być odpowiednio zaprojektowany system nawadniający. Służy on bowiem dwóm celom. Rozpuści mocznik i rozproszy azot. Dzięki temu trawa i rośliny nie będą nadmiernie spasione i nie będą tak łatwo usychać. Zraszacze mogą być również ulubieńcem lub nemezis dla psów. Możemy używać zraszaczy do celowania w określone obszary lub unikać pewnych obszarów w zależności od tego, jak pies będzie na nie reagował.

Jak chronić rośliny przed psami, które niszczą wszystko w ogrodzie

Pies w ogrodzie - podsumowanie

Powiedzieliśmy już, że pies na podwórku może powodować wiele problemów. Możliwe jest posiadanie obu tych czynników. Możemy uniknąć wielu problemów w przyszłości, poznając naszego czworonożnego przyjaciela i odpowiednio projektując ogród. Nawet szpic miniaturowy może swobodnie biegać w ogrodzie, ponieważ jest on zaprojektowany odpowiednio do jego potrzeb. Wspomnę również, że ogród NIE oznacza, że nie możemy spacerować z naszym psem. Zapewniamy psu dodatkową aktywność, wyprowadzając go na spacer. Nie będzie miał czasu na kopanie w ogrodzie czy niszczenie roślin. Długi spacer może być bardzo korzystny dla psa, który jest aktywny na czterech łapach. Zarówno dla psa, jak i dla roślin w ogrodzie.

18 stycznia 2023 Projektowanie ogrodu

0 Komentarze