5 dróg do dobrego projektu ogrodu – Twoja też tu jest

1 września 2022 Projektowanie ogrodu

Czy wiesz skąd wziąć projekt ogrodu?

Jest kilka dróg, jakimi możesz podążać projektując i zakładając swój ogród. Nie mi oceniać, która jest lepsza, każdy wybiera tą, którą uważa za słuszną.

Chcę Ci je tu przybliżyć i obiektywnie opisać jakie są plusy i minusy każdej z nich, posiłkując się także opiniami uczestników Facebookowej grupy Krzakowisko – zaplanuj swój ogród marzeń.

Waluta – czas lub pieniądz

Do dobrego projektu możesz dojść szybko lub powoli, płacąc za niego lub nie.

Zawsze jednak będzie Cię to kosztowało – albo czas, albo pieniądze.

Zakładam tutaj, że chcesz mieć ładny, sensownie zaplanowany ogród, który nie będzie sprawiał Ci kłopotu. Zakładam też, że ważny jest dla Ciebie dobry plan/projekt ogrodu, który pomoże ogarnąć chaos, wprowadzić harmonię i zwizualizować cel, do którego często dochodzi się etapami.

Jest co prawda wiele osób działających bez planu, ale czy podobają Ci się ich ogrody?

Skoro tu jesteś, to nie zadowalają Cię przeciętne, nijakie rozwiązania i oczekujesz efektu wow, prawda?

Przyjrzyj się zatem poniższym rozwiązaniom, ich zaletom i wadom, a szybko znajdziesz swoją drogę do dobrego projektu ogrodu.

1. Samodzielne planowanie ogrodu

Dobry plan swojego terenu możesz narysować samodzielnie. Nie jest to problem i każdy jest w stanie to zrobić.

W internecie, książkach, gazetach i TV, znajdziesz całe mnóstwo inspiracji i przykładów różnych ogrodów.

Problemy i niebezpieczeństwa:

 • Źródeł inspiracji jest wiele i nie zawsze wiadomo, które to są te dobre. Każdy może pokazać w sieci, co chce, ciężko jest się przebić przez ten gąszcz i wyłuskać pomysł dla siebie.
 • Nawet gdy znajdziesz to, co Ci odpowiada wizualnie, to musisz sprawdzić, czy da się tą wizję przenieść do Twoich realiów i czy np. zastosowane rośliny mają szansę przeżyć w Twoich warunkach klimatyczno-glebowych, czy w innych porach roku także będą atrakcyjne, itp.
 • Nie zdarza się, żeby ktoś odwzorował u siebie inny ogród 1:1. Zawsze wzorzec traktuje się jak inspirację, wprowadzając swoje modyfikacje, wynikające chociażby z innego kształtu działki. Efekt tego bywa różny.
 • Projektanci (mając usystematyzowaną wiedzę) – studiują kilka lat, pomyśl ile czasu zajmie dojście do takiego samego poziomu osobie, która nieuporządkowaną wiedzę czerpie tylko z Internetu. Zapoznanie się ze sztuką projektowania ogrodów wymaga czasu. A nie każdy go ma.
 • Jeśli nawet posiądziesz wiedzę to może Ci przeszkodzić brak doświadczenia. Rośliny nie zawsze chcą rosnąć “książkowo”, (podobnie zresztą jak dzieci).

Jak widzisz, żeby samodzielnie zrobić dobry, wykonalny projekt ogrodu, trzeba poświęcić dużo czasu na zdobycie wiedzy i doświadczenia, które są niezbędne, jeśli chcesz uzyskać efekt wow i nie mieć problemu z późniejszą uprawą roślin.

Zalety:

 • Niewątpliwie satysfakcja z własnoręcznie narysowanego projektu, dogłębnego poznania swego terenu, jego uwarunkowań, roślin – jest bezcenna.
 • Wyjątkowy i niepowtarzalny ogród, który jest “uszyty przez Ciebie i na Twoją miarę – to powód do dumy.
 • Własny rozwój i pogłębianie wiedzy sprawiają, że swobodnie poruszasz się w ogrodowych tematach, a gdy nie masz pewności, to instynktownie czujesz, które rozwiązanie należy zastosować. Jednocześnie nabierasz pokory do natury i wiesz, że z nią nie wygrasz.
 • Wydatki są zwykle niewielkie. Zależą od tego ile kupisz książek. Absolutne minimum to: “Katalog roślin drzewa, krzewy, byliny”. Nie wyobrażam sobie, że ktoś mógłby dobrze dobrać bez niego rośliny. Koszt ok. 55 zł

Na pewno sobie poradzisz z samodzielnym zaprojektowaniem ogrodu, bo nie jest to wiedza tajemna.

Jeśli masz kilka lat na jej zgłębianie, lubisz się uczyć, pasjonują Cię rośliny, zasady aranżacji – to droga dla Ciebie.

2. Samodzielne projektowanie z konsultacją projektanta

Nadal to Ty planujesz swój ogród i musisz pozyskaćwiedzę, jak go zaaranżować dobrze, ale swoje pomysły możesz skonsultować z osobą, którasię na tym zna.

Niedogodności:

 • Musiszsię liczyć z kosztem konsultacji, od 100 zł za godzinę.
 • Większość pracy jest po Twojej stronie (chyba, że weźmiesz kilka konsultacji lub masz mały ogródek).
 • Największa bariera, to “przełamanie się” i umówienie na konsultację. Wiele osób by chciało, ale z jakiegoś powodu się boją, czują dyskomfort.

Mnie nie musisz się bać ???? Napisz do mnie i zapytaj o wolne terminy konsultacji w zakresie projektowania ogrodu.

Zalety:

 • Zyskujesz pewność, że Twoje działania zmierzają w dobrym kierunku (jeśli tak nie jest, to teżsię tego dowiesz i unikniesz wielu błędów i pomyłek).
 • Gdysię nie wahasz, to szybciej idziesz do celu. Czas, jaki jest Ci potrzebny – nie musi być liczony w latach.
 • Osoba “z zewnątrz” widzi Twój teren inaczej, niż Ty. Może dostrzec zagrożenia lub zaproponować ciekawsze rozwiązania.
 • Możesz otrzymać wsparcie na etapie planowania, ale też w trakcie realizacji pomysłów.

To dobry pomysł jeśli wiesz czego chcesz dla swego ogrodu, potrzebujesz tylko przyklepania tego pomysłu i utwierdzenia, że jest on właściwy. Poza konsultacją w terenie, jest możliwość porady telefonicznej, lub e-mailowej, co znacznie ułatwia komunikację i czyni ją bardziej dostępną. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej – zapraszam do kontaktu.

Oto opinia Anity, która skorzystała z moich konsultacji:

W samodzielnym projektowaniu jest coś tylko naszego i to co chcemy ale… bez projektanta który wskaże gdzie i powie jak polegniemy w chaosie”.

3. Szkolenie/kurs z doboru roślin

W Internecie jest jeszcze niewiele takich szkoleń (większość jest stacjonarna).

Spotkałam się z bardzo różnymi zakresami tematycznymi i cenowymi (często powyżej 1000 zł).

Jak dla mnie trwają one za długo (kilka miesięcy), co wiąże się z tym, że są rozwleczone, nie skupiają się na konkretach, lub są w formie e-maili, a to trochę za mało, żeby wiedzieć, jak zastosować różne zasady w swoim ogrodzie.

Dodatkowo, dołączyć do nich można tylko raz na jakiś czas.

Dlatego mam bardziej racjonalne rozwiązanie w ciekawym formacie szkolenia.

Najwięcej zapytań jakie otrzymuję, dotyczy doboru roślin i są to często pytania powtarzające się (np. jakie rośliny posadzić na glebie gliniastej, jakie na działce leśnej, co zrobić żeby w ogrodzie zawsze coś kwitło od wiosny do jesieni).

Dlatego nagrałam szkolenie “Jak wybrać odpowiednie rośliny do ogrodu”, do szybkiego zastosowania i cenowo też łatwe do przełknięcia.

4. Warsztaty projektowania ogrodów

Podobnie, jak w poprzednich pomysłach – to Ty planujesz swój ogród i jest on od początku do końca Twoim dziełem.

Przeszukałam Internet wszerz i wzdłuż i nie znalazłam takiej oferty nigdzie, dlatego to o czym napiszę, to będą moje przemyślenia, o warsztatach, które ja mam przyjemność prowadzić.

Ich łatwość polega na tym, że uczestnik jest w stałym kontakcie z projektantem i może rozwiać swoje wszystkie wątpliwości.

Niedogodności:

 • Koszt jest wyższy, ok. 500 zł (pierwsze edycje były testowe, więc tańsze, jednak uważam, że wartość tych warsztatów jest dużo większa i cena będzie rosła).
 • Potrzebny jest czas na zapoznanie z materiałami i wykonanie zadań. Przy działkach do 1000 m kw. powierzchni – wystarczy godzina dziennie. Większe działki, wymagają więcej pracy i czasu.

Zalety:

 • Oszczędzisz, bo za projekt ogrodu, który samodzielnie stworzysz, projektant zażyczyłby sobie, co najmniej 2000 zł (za nieduży ogródek).
 • Masz gotowy projekt własnej działki. Nie musisz już szukać inspiracji, pytać o to, co masz posadzić, jak gęsto (czyli tak naprawdę to oszczędzasz czas).
 • Jest to projekt ogrodu, który łatwo można przenieść w teren. Masz wybrane: materiały wykończeniowe, kolorystykę, rośliny (konkretne odmiany), dodatki. Wiesz jak znaleźć ewentualne zamienniki, jak skomponować rośliny, żeby tworzyły ładną kompozycję. Masz narysowany plan, wizualizacje rabat, nawet gdy zupełnie nie potrafisz rysować.
 • Masz dobrane rośliny, które dobrze będą się czuły na Twoim terenie, bo wcześniej go poznasz i zrozumiesz.
 • Nie masz już żadnych wątpliwości, bo o wszystko możesz zapytać we wspaniałej grupie wsparcia (i to nie jest przesada – warsztatowa grupa jest kameralna i prześwietna ???? ). A pytać można, nie tylko o projektowanie, ale o wszelkie około ogrodowe tematy.
 • Materiały szkoleniowe są przygotowane (nagrane, napisane), znajdują się na specjalnej stronie. Można je przerabiać w dowolnej chwili, gdy znajdziesz czas. Masz do nich dostęp przez rok.
 • Wiesz, że projekt jest dobry, poprawny pod względem zasad projektowych i sztuki ogrodowej, wykonalny, że stać Cię na takie rozwiązania.

Przyznam, że warsztaty są dosyć wymagające i angażujące.

Przestawiasz się na tryb aranżowania ogrodu. Dzięki temu nie zdążysz się znudzić tematem, a zyskasz całą wiedzę jaka jest potrzebna.

Lata nauki, czytania, praktyki – skondensowane do 9 modułów warsztatów. Tylko to co przydatne, praktyczne i gotowe do wdrożenia.

Paradoksalnie, dzięki nim, oszczędzasz czas, bo nie musisz już szukać żadnych dodatkowych odpowiedzi na swoje pytania o projektowanie.

No chyba, że dla przyjemności, bo wiele osób “łapie bakcyla”.

Nieskromnie powiem, że jestem dumna, że wpadłam na taki pomysł. Mi samej, taka forma, sprawia wiele radości i pozwala się sprawdzić.

Zobacz, co napisała Ania, uczestniczka takich warsztatów:

“Dla mnie warsztaty online to oprócz czytania książek jedyna szansa zdobycia wiedzy i konsultacji, bo mogłam elastycznie gospodarować czasem. Teraz wracam jeszcze do materiałów i trawię wiedzę na spokojnie. Myślę, że nawet gdybym dysponowała wolną kwotą na projekt ogrodu, to i tak zdecydowałabym się na warsztaty dla samej przyjemności tworzenia własnego dzieła”.

Do warsztatów można dołączyć w każdej chwili. Nawet teraz, klikając w link: “Zaprojektuj ogród marzeń”

5. Projekt ogrodu od projektanta

Jeśli chcesz mieć ładnie wokół domu i nie wnikać jak to piękno powstało, ogród ma być Twoją wizytówką, przestrzenią do wypoczynku, ma zachwycać i nie być kłopotliwy, dodatkowo – nie masz czasu i nie interesuje Cię temat aranżacji – możesz zamówić projekt ogrodu.

Wady:

 • Zdecydowanie najdroższa opcja (średnio – 2000 zł). Cena zależy od: powierzchni działki, stopnia skomplikowania projektu, od tego co ma być zaprojektowane (czy tylko zarys – projekt koncepcyjny, czy wszystkie rośliny, instalacje i obiekty), od trudności terenu (skarpy, trudne gleby), itp.
 • Jeśli nie współpracujesz z projektantem, tylko całkowicie się na niego zdajesz, może się pojawić poczucie, że to nie jest „Twój” ogród. Niemożesz mieć też pewności, że projektant w 100% trafi w Twój gust.
 • Czasami zamówienie gotowego projektu nie wystarczy, bo możesz nie umieć przenieść go w teren. Wtedy najlepiej byłoby zamówić usługę projektowania wraz z wykonaniem ogrodu a to już naprawdę ogromne koszty. Jeśli ktoś jest ogrodowym laikiem lub dużo pracuje to pozostaje jeszcze kwestia konserwacji takiego ogrodu.

Zalety:

 • Zlecenie projektu – odciąża Cię (oszczędza Twój czas), nie musisz się znać, ani za bardzo angażować w aranżację ogrodu. Dostajesz różne opcje/propozycje do wyboru i po ok. miesiącu – otrzymujesz gotowy projekt ogrodu.
 • Patrząc na gotowy ogród, zwykle widać, że jest on dziełem projektanta. Może Ci to dodać prestiżu i zazdrosnych spojrzeń, przechodzących obok osób i sąsiadów.
 • Projektant powinien uwzględnić Twoje wymagania, przedyskutować z Tobą co jest możliwe do zrealizowania i wykonalne w ramach Twojego budżetu. Jeśli np. zależy Ci na roślinach łatwych w pielęgnacji, to projekt ogrodu powinien właśnie takie rośliny zawierać.

Jeśli stać Cię na takie rozwiązanie, a nie masz czasu: na szukanie inspiracji, wiedzy ogrodniczej i tej z zakresu projektowania, a jednocześnie zależy Ci na podniesieniu wartości działki, to jest to pomysł dla Ciebie.

Możesz taki projekt ogrodu zamówić u mnie. Sprawdź czy znajdę wolny termin w interesującym Cię czasie.

Na tle konkurencji wyróżniam się tym, że moje projekty z ogromną łatwością, samodzielnie przeniesiesz w teren.

Nie zasypię Cię kilkudziesięcioma stronami dokumentacji, która jest potrzebna firmom wykonawczym, bo nie firmy są adresatami moich projektów.

Dostaniesz czytelne rysunki techniczne, wizualizacje, będziesz mógł odbyć wirtualną wędrówkę po swoim ogrodzie w różnych porach roku.

Nie wprawię Cię w zakłopotanie, każąc Ci przeliczać skalę – narysuję całość na siatce kwadratów, gdzie np. 1 kratka będzie odpowiadała 50 cm.

Nie będę Ci zawracała głowy projektami, których nie wykonasz samodzielnie, a zlecisz na zewnątrz (oświetlenie, nawierzchnie), ale dobiorę materiały, kolorystykę, styl.

Dam Ci to co niezbędne, by Twój ogród był piękny i funkcjonalny.

Mogłabym to skomplikować, tak jak inni, ale po co? Jestem zwolenniczką upraszczania ludziom życia.

Myślę, że w tym zabieganym świecie – nie masz czasu żeby jeszcze wertować dokumentację i wkurzać się, że brukarze i tak zrobili swój projekt kostki (a Ty drugi raz musisz płacić za to samo).

Nie komplikujmy rzeczy prostych.

Skupmy się na roślinach – w tym jestem świetna. Dobiorę takie gatunki, które będą u Ciebie rosły “jak szalone” (zdrowo i bujnie).

Nie będzie to tylko sztampowa “osiedlówka” (rośliny co prawda bezproblemowe w utrzymaniu, ale ogród to nie zieleń miejska, miejmy trochę więcej polotu), bo znam rośliny i uwielbiam “ciekawostki”, których sąsiedzi nie widzieli jeszcze na oczy.

Podsumowanie

I się rozpisałam. Można odnieść wrażenie, że najbardziej chcę Cię zachęcić do gotowego projektu … a to nie prawda.

Myślę, że największą wartość wyniesiesz z warsztatów – wiedza i gotowy projekt, ten pakiet gwarantuje Ci powodzenie i założenie ogrodu marzeń.

Bardzo rozjaśniające umysł są także konsultacje. Uwielbiam ten moment, gdy po drugiej stronie monitora czytam stwierdzenie “To takie oczywiste, a bez ciebie, w życiu bym na to nie wpadła“.

Ale wybór należy oczywiście do Ciebie. Jestem ciekawa jaki będzie. Podziel się ze mną w komentarzu swoimi odczuciami po przeczytaniu tego wpisu.

Może chcesz coś jeszcze dodać do przedstawionych tu zalet i wad? Chętnie poznam Twoje zdanie.

1 września 2022 Projektowanie ogrodu

0 Komentarze