Jak sadzić pomidory Możemy Ci pomóc.

7 marca 2023 Projektowanie ogrodu

Pomidory to najbardziej kochane warzywa. Mają niepowtarzalny smak, który uwielbiamy. Pomidory można uprawiać samodzielnie. Takie pomidory są zawsze lepsze i smaczniejsze od tych kupowanych w sklepach.

 • Istnieje wiele odmian i rodzajów pomidorów. Dowiedz się, które odmiany lubisz najbardziej.
 • Pomidory uprawiane w ogrodzie są zdrowsze i smaczniejsze niż te kupowane w sklepie.
 • Uprawa pomidorów może być przyjemna i satysfakcjonująca.
 • Dowiedz się, jak uprawiać pomidory.

Kiedy jest najlepszy czas na sadzenie pomidorów?

Spis treści

 • 1 Jak uprawiać pomidory w ogrodzie?
 • 2 Kiedy należy wysiewać pomidory?
 • 3 Jakie jest najlepsze miejsce do sadzenia pomidorów?
 • 4 W jakiej ilości sadzić pomidory?
 • 5 Uprawa pomidorów: Pielęgnacja
  • 5.1 Odżywianie
  • 5.2 Problemy z pomidorami
  • 5 .3 Szkodniki i choroby
  • 5.4 Zbiór
  • 5 .5 magazynowanie

Jak uprawiać pomidory z własnego ogrodu

Dziś podzielimy się wskazówkami, jak możesz uprawiać pomidory w swoim ogrodzie . Wszyscy zgadzają się, że pomidory stały się najpopularniejszym letnim warzywem. Nadszedł czas, abyś zaczął myśleć o tym, jak sadzić pomidory i jak je ustawić. Gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków, sadzić je rano, gdy temperatury nocne są powyżej 13 stopni C. Pomidory są pyszne i pożywne i można je zbierać w nocy. Pomidory są łatwe w uprawie i smakują najlepiej, gdy są w bezpośrednim świetle słonecznym. Istnieje wiele odmian pomidorów, które można uprawiać, każda z nich ma unikalny smak, kształt i cel kulinarny.

Aby dobrze uprawiać pomidory, potrzebna jest bogata, żyzna gleba lub kompost do doniczek, który nie zawiera torfu. Gdy rośliny zaczną kwitnąć, trzeba będzie je podlewać i co tydzień podawać im nawóz wysokopotasowy.

Pomidory można podzielić na dwa rodzaje: nieokreślone (krzaczaste) lub określone (kordonowe). Odmiany krzewiaste są często uprawiane w wiszących koszach lub donicach z łodygami rozciągającymi się po obwodzie. Odmiany kordonowe są wyższe i mogą być wspierane przez tyczkę. Pomidory kordonowe można uprawiać przy użyciu palika, takiego jak tyczka bambusowa lub trzcina. Następnie należy uszczypnąć pędy boczne, aby roślina wydała owoce na łodydze. Niektóre rodzaje pomidorów krzaczastych nie wymagają tyczek.

Odmiany kordonowe lub nieokreślone - Większość osób zna ten typ roślin. Zazwyczaj są to rośliny o pojedynczej łodydze i często uprawiane są na bambusowych lub sznurkowych podporach. Pędy boczne odmian kordonowych mogą wyrastać w duże gałęzie boczne. Należy je przycinać, aby utrzymać pożądany wzór wzrostu. Zbyt daleko rozrastające się boczne gałęzie spowodują mniejszą produkcję dojrzałych owoców.

Pomidory krzewiaste są doskonałym wyborem dla początkujących, ponieważ nie wymagają tyczkowania ani przycinania końcówek. Odmiany wyspecjalizowane lub krzewiaste sprawdzają się w pojemnikach, wiszących koszach i innych miejscach, gdzie jest mało miejsca. Odmiany krzewiaste świetnie nadają się do uprawy pod kloszami i mini tunelami foliowymi. Nie mają centralnej łodygi i mają rozłożysty, nisko rosnący charakter. Krzak można łatwo usunąć, ponieważ zachowuje swój własny wzrost, często osiągając rozpiętość 2-3 stóp. Owoce są zazwyczaj mniejsze i szybciej dojrzewają.

Jak uprawiać pomidory w ogrodzie?

Kiedy należy wysiewać pomidory?

Zastanawiasz się, kiedy najlepiej siaćpomidory? Siew należy rozpocząć w styczniu i kontynuować do marca. Po ostatnich przymrozkach przenieś pomidory na zewnątrz. Możesz umieścić pomidory w słonecznym miejscu z dobrym drenażem. Pomidory można uprawiać w szklarni razem z bazylią. Bazylia rozwija się w podobnych warunkach.

Okres uprawy pomidorów w szklarni jest dłuższy niż na zewnątrz. Należy chronić rośliny przed ekstremalnym upałem. Jeśli nie będziesz ich regularnie podlewać, mogą stać się suche i kruche.

Konieczne jest przycinanie (usuwanie bocznych liści) i przywiązywanie wysoko rosnących pomidorów kordonowych do trzciny (za pomocą miękkiego sznurka). Aby do pomidora docierało więcej światła i powietrza, należy usunąć liście znajdujące się pod owocami. Pomidory powinny być dobrze nawodnione, ponieważ niedostateczna ilość wody może powodować gnicie kwiatów. Może to prowadzić do pękania owoców lub powstawania twardych, czarnych plam. Może to prowadzić do niedoboru wapnia, który znajduje się naturalnie w wodzie.

Jeśli owoce są zasłonięte przez liście, przerzedź je nieco, aby słońce mogło do nich dotrzeć i dojrzeć owoce.

Kiedy należy wysiewać pomidory?

Gdzie najlepiej sadzić pomidory?

Miejsce uprawy pomidorów ma kluczowe znaczenie. Pomidory, które są roślinami subtropikalnymi, potrzebują pełnego słońca, aby dobrze się rozwijać. Sadzenie przy ścianie lub ogrodzeniu zwiększy szanse na sukces. Unikaj żywopłotów, ponieważ mogą one wysuszyć glebę.

Pomidory wymagają dużej ilości składników odżywczych w glebie. Zdrowa roślina pomidora może urosnąć do 2 metrów wysokości i wyprodukować setki owoców. Zajmuje jednak mniej miejsca niż kapusta, która produkuje jedną główkę i zajmuje więcej miejsca.

Można również uprawiać pomidory w doniczkach, ale będą one wymagały częstszego dokarmiania ze względu na ograniczoną przestrzeń korzeniową. Chociaż te warunki nie są idealne dla pomidorów, można je stosować w małych miejskich ogrodach lub na balkonach. Donice powinny zawierać co najmniej 40 litrów. Należy użyć najlepszego dostępnego kompostu i dodać organiczny pokarm z wodorostów do doniczek jako płynny suplement.

Dobrym pomysłem jest zaszczepienie pomidorów grzybami mikoryzowymi. Tworzą one korzystny związek symbiotyczny (korzystny zarówno dla roślin, jak i dla grzybów). Grzyb tworzy sieć filamentów, dzięki którym transportuje wodę i minerały do roślin pomidora w zamian za cukry z korzeni. Do okrywania sadzonek dostępna jest sproszkowana forma grzybów mikoryzowych.

Od końca lutego do połowy marca należy wysiewać nasiona w pomieszczeniach w ogrzewanym propagatorze lub na otwartym, skierowanym na południe parapecie. Kompost powinien mieć co najmniej 22 stopnie Celsjusza, aby nasiona mogły wykiełkować. Młode rośliny należy również utrzymywać w cieple, dopóki temperatura gleby nie wzrośnie do co najmniej 10 stopni.

Można umieścić pomidory w tackach z nasionami, a następnie przesadzić je do większych doniczek. Nasiona należy zasadzić na głębokość 2 cm w kompoście do nasion, który jest ubogi w składniki odżywcze, a następnie zakopać w bogatszej ziemi doniczkowej.

Na tym etapie musimy znaleźć równowagę dla naszych siewek. Są one utrzymywane w sztucznym cieple w okresie słabego oświetlenia. Musimy utrzymać ciepło na minimalnym poziomie (10°C) i umieścić rośliny w jak najlepszym świetle. Zbyt dużo ciepła i zbyt mało światła spowoduje wysokie i słabe siewki.

Rośliny w doniczkach powinny być ustawione tak, aby ich liście stykały się ze sobą. Pozwoli to uniknąć przepełnienia i zapobiegnie zbytniemu wydłużaniu się roślin. Najlepsze sadzonki pomidorów będą raczej krótkie i przysadziste niż wysokie i cienkie. Ważne jest, aby utrzymać kompost w stanie wilgotnym i nie dopuścić do jego wyschnięcia.

Jakie jest najlepsze miejsce do sadzenia pomidorów?

W jakiej ilości sadzić pomidory?

Kiedy i ile przesadzać pomidory Sadzonki pomidorów w pojemnikach lub doniczkach należy przesadzać, gdy osiągną około 15 cm wysokości.

Okryte rośliny pomidorów należy zahartować przed umieszczeniem ich na zewnątrz. Proces hartowania polega na stopniowym aklimatyzowaniu ich na zewnątrz, pozostawianiu ich na zewnątrz w ciepły dzień i wprowadzaniu do środka wieczorem. Jeśli są zagrożone przymrozkami, pozostawia się je na zewnątrz na dłużej. P

Wykop dołek w odległości około 45 cm od siebie dla każdej rośliny. Upewnij się, że dołek jest o 5 cm głębszy niż doniczka. Jeśli sadzisz odmiany kordyliny lub nieokreślone, będziesz musiał zapewnić wsparcie. W tym celu należy umieścić sznurek pod bryłą korzeniową. Następnie należy przywiązać drugi koniec do podpory nad rośliną. Można to zrobić w tunelu foliowym lub przymocować do prętów podtrzymujących uprawę. Istnieje wiele podpór dla pomidorów, które można wykorzystać do sadzenia na zewnątrz.

Delikatnie wyjmij roślinę pomidora z doniczki. Umieść roślinę w dołku i wypełnij go ziemią. Gleba powinna znajdować się 5 cm wyżej niż doniczka. Sadzenie roślin pomidora w ziemi, a nie w pojemniku, sprzyja większemu wzrostowi korzeni. Podlej dokładnie, jeśli pogoda jest sucha.

Jak często należy sadzić pomidory?

Pielęgnacja upraw pomidorów

Jakiej pielęgnacji należy podd ać rosnące pomidory? Pędy boczne, które utrudniają wzrost gałęzi bocznych, można usunąć, jeśli uprawia się odmiany kordonowe. Zobaczysz pęd boczny w miejscu, gdzie gałąź liściowa styka się z główną łodygą. Jeśli jest on wystarczająco mały, można go obciąć paznokciem. Jeśli jest większy, trzeba będzie użyć ostrego noża lub sekatorów. Te łodygi mogą być trudne do zidentyfikowania dla nowych hodowców pomidorów. Jeśli nie jesteś pewien, pozostaw je na kilka dni i odetnij pęd, jeśli zacznie wytwarzać liście. Będziesz w stanie zobaczyć pędy boczne pomiędzy główną łodygą a gałęzią.

Karmienie

Regularnie zasilaj swoje pomidory płynnym nawozem z żywicy lub specyficznym dla pomidorów tonikiem z wodorostów. Warto wiedzieć, że pomidory mają dwa rodzaje, głębokie korzenie, które transportują wodę i płytkie korzenie, które wchłaniają składniki odżywcze. Podczas karmienia pomidorów najlepiej jest zastosować roztwór nawozu do gleby wokół rośliny.

Problemy z pomidorami

Istnieje niewiele szkodników i chorób, które wpływają na pomidory na zewnątrz, ale mokra lub zimna pogoda jest najczęstszą przyczyną. Niskie temperatury mogą powodować, że liście stają się cętkowane, fioletowo żyłkowane lub szkarłatne pod spodem. Korzenie nie mogą wchłonąć składników odżywczych, gdy temperatury są niskie. Może to również prowadzić do gnicia końcówek kwiatów.

Niewystarczające podlewanie może prowadzić do rozpadu owoców, co jest częstym problemem w przypadku pomidorów. Niektóre odmiany są bardziej podatne niż inne. Problem ten można rozwiązać stosując stały harmonogram podlewania.

Endroza kwiatów to gnijący obszar u podstawy pomidorów spowodowany niedoborem wapnia. W związku z tym przebywanie pod wodą może stanowić problem, ponieważ w warunkach suszy zmniejsza się pobieranie wapnia. Problem ten można złagodzić stosując konsekwentny harmonogram podlewania.

Niedobór magnezu to stan, który powoduje blaknięcie liści i zielonych żyłek. Starsze liście często cierpią jako pierwsze. Aby rozwiązać ten problem, można użyć zmielonego wapienia magnezowego.

Szkodniki i choroby

Mączlik jest najbardziej prawdopodobnym szkodnikiem, który atakuje pomidory. Mączliki, które przypominają małe ćmy, składają jaja na spodach i bokach pomidorów. Lepka substancja jest tworzona przez jaja, ponieważ żerują one na liściach i zachęcają do rozwoju innych chorób. Spryskaj liście, aby pozbyć się jaj, gdy tylko je zauważysz. Następnie resztę zmyj ręcznie.

Kolejnym zagrożeniem dla Twoich upraw jest zaraza na pomidorach. Również zaraza ziemniaczana jest powodowana przez grzyb Phytophthora Infestans. Na liściach, które szybko rosną, pojawiają się brązowe ślady. W przypadku pozostawienia ich w spokoju, rozwijające się owoce zbrązowieją i w końcu obumrą.

Chociaż wirus mozaiki może powodować uszkodzenia pomidorów na wiele sposobów, objawy są dokładnie takie same: żółknięcie, brązowienie i deformacja liści. Jest on bardzo zaraźliwy i może być przenoszony z jednej rośliny na drugą.

Zbiór

Zbieraj owoce, gdy tylko dojrzeją, na co wskazuje ich kolor i wielkość. Następnie należy je jeść jak najszybciej i jak najczęściej, aby uzyskać najlepszy smak. To zachęci do zbierania kolejnych owoców. Wszystkie owoce powinny być zbierane jak najszybciej po wystawieniu ich na działanie mrozu w październiku/listopadzie. Dla ochrony przed zimnem można delikatnie spłaszczyć pionowe odmiany, przykrywając je włókniną ogrodniczą.

Przechowywanie

Przed przechowywaniem pomidorów należy upewnić się, że są one suche i czyste. Jeśli planujesz przechowywać pomidory dłużej niż tydzień, sprawdzi się parapet, blat lub miska. Jeśli nie planujesz użyć owoców w ciągu najbliższych kilku dni, niższe temperatury je zakonserwują. Niższe temperatury mogą spowodować utratę smaku, więc najlepiej przechowywać je w lodówce. Świeżo zerwane pomidory przetrwają dłużej niż te kupione w sklepie. Te pomidory mają zazwyczaj tylko kilka dni, gdy docierają do Twoich drzwi.

7 marca 2023 Projektowanie ogrodu

0 Komentarze