Czy projektanci ogrodów potrafią tworzyć ogrody z perspektywy władcy?

31 października 2022 Projektowanie ogrodu

Wielokrotnie spotkałam się z opinią, że projektant tworzy ogród za pomocą linii. Jest to nieprawda. Większości się to nie podoba.

Sugerują, że każdy powinien zaprojektować ogród. W przeciwnym razie projektant sprawi, że będzie on "bezduszny".

Bezduszna linia

Zupełnie nie rozumiem tego stereotypu. Ja faktycznie używam linijki (a nawet kompasu, kółka i krzywki), ale nie chodzi o to, jakich narzędzi używam.

Być może to brak spontaniczności.

Moje słowa często trafiają w pustkę, gdy mówię, że najpierw pomyśl, potem szukaj nowych roślin. To moja osobista porażka w przekonywaniu ludzi do przemyślanych zakupów ....

Ludzie nadal kupują, przesadzają, nie mając lepszej wizji ani planu. Instynkt nad rozsądkiem.

A przecież człowiek różni się od zwierząt tym, że myśli, rozumuje i potrafi kontrolować swoje odruchy. Ale widać ewolucja nie idzie zgodnie z planem i spontaniczne zakupy nie dotarły jeszcze do wszystkich.

Ups... no to teraz spadłem.

Wiem, że można się nie interesować roślinami. Ta spontaniczność może wynikać z niewiedzy.

Nie interesują mnie też kosmetyki. Nie patrzę na ich składniki i nie zastanawiam się, który z nich sprawi, że moja skóra będzie jeszcze piękniejsza (może dlatego u mnie nie działają). Jednak zdarza mi się je kupować i używać.

Jeśli jednak ktoś twierdzi, że ogrodnictwo jest jego pasją, to jestem poważnie zdezorientowana. Jak można nie wiedzieć, co się dostanie i gdzie się to posadzi?

Sam będzie rządził

Może dlatego, że boi się takiego projektanta - odwiedzi i będzie bawił się w podchody i decydował gdzie i co ma rosnąć. Czasem tak jest, aż się dziwię, że można tak łatwo oddać władzę nad formą nasadzeń komuś innemu.

Ja bym tego nie zrobiła. Mój ogród - moje zasady!

Uwielbiam kwiaty, ale sekator jest przedłużeniem mojej ręki i wyrywanie chwastów zajmuje mi wiele godzin.

Mimo, że czasem jest mi ciężko to i tak nie jest idealnie. Kosiarka przestała działać, bo nie miałam czasu, a kret wykopał Kopiec jak Kilimandżaro.

Widzę jednak, że nie każdemu będzie się to podobać... a wtedy potrzebny jest ktoś, kto zaprojektuje, urządzi i utrzyma przestrzeń .

Znam innych, którzy nie czuli radości z porządkowania swojego podwórka, ale przeszli transformację: od laika do pasjonata, od ogrodu zaprojektowanego przez firmę do dbania o swoją przestrzeń, do sadzenia, pielęgnowania i interesowania się nią.

Pewne zachowania muszą dojrzeć. Łatwo jest zachwycić się przyrodą.

Nowoczesny ogród - na pewno od linijki

Wróćmy do tematu ogrodu od władcy. Prawdopodobnie chodzi o ogrody nowoczesne, w których dominuje ład i porządek, minimalizm, kąty proste.

Tak, uważam, że nowoczesne podwórko przy domu w modnej dzielnicy - najlepiej zagospodarowałby projektant, który myśli bryłami, a nie gatunkami.

Bo mało który inwestor potrafi oprzeć się chęci kupienia kolejnej rośliny. Dlatego projektowanie z linii jest wielkim atutem.

Prawda jest taka, że...

Dobry projektant może przygotować projekt ogrodu w każdym stylu. Zarówno ci, którzy kochają swobodę linii i kątów prostych znajdą kogoś, kto im w tym pomoże.

Świetny projektant ożywi ogród. Połączy go z domem i dostosuje do potrzeb i wymagań mieszkańców. Zaprojektuje go z serca, a nie od linijki.

Można zrobić tak.

Własne ogrody mogą zakładać osoby pracowite, ambitne i chętne do ciężkiej pracy.

Tylko z głową!

Jest tyle wiedzy w książkach i w internecie. dostępne są kursy (na przykład ten dla zupełnie zielonych). Trzeba tylko czytać, a potem działać.

Ci, którzy wolą pracować w grupach, mogą dołączyć do naszej społeczności osób tworzących ogród marzeń na Facebooku.

Zabierz się do pracy

Nie ma co się denerwować. Wystarczy zakasać rękawy i chwycić kredki swojego dziecka. Zima to najlepsza pora roku na projektowanie.

Ten artykuł pomoże Ci zdecydować, czy chcesz pracować z projektantem, czy nie.

31 października 2022 Projektowanie ogrodu

0 Komentarze