Co to jest żywopłot? Porady ekspertów

20 lutego 2023 Projektowanie ogrodu

Żywopłot musi spełniać wiele zadań. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie rośliny stosować na żywopłoty. Istnieje wiele dostępnych opcji w zależności od oczekiwań i potrzeb. Właściciele nieruchomości mogą wyróżnić swoją posesję dzięki pięknemu żywopłotowi. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie rośliny na żywopłot.

 • Żywopłot służy wielu celom.
 • Do wykonania żywopłotu można wykorzystać różne gatunki roślin. Które z nich są wam znane?
 • Żywopłot może być ozdobiony przez cały rok roślinami zimozielonymi i iglastymi.
 • Na żywopłoty stosujemy drzewa iglaste i liściaste.

Co zrobić z żywopłotem?

Spis treści

 • 1 Jakie są najlepsze rośliny na roślinę żywopłotową?
 • 2 Z jakiego miejsca najlepiej zrobić żywopłot?
  • 2.1 Tuja
  • 2.2 Świerki
  • 2.3 Odchylenie
 • 3 Na żywopłot należy stosować rośliny zimozielone
  • 3.1 Holly kolczasty 'Bacciflava' (Ilex Aquifolium).
  • 3.2 Bukszpan wiecznie zielony
  • 3.3 Laurentia
 • 4 Co wybrać na żywopłot
  • 4.1 Dąb twardolistny - Ilex quercus
  • 4.2 Oliwnik wiecznie zielony - Gatunek rośliny należący do rodziny Elaeagnus.
  • 4.3 Kamelia kameliowa (Camellia Camellia)
  • 4.4 Róża
  • 4.5 Trzmiel japoński
  • 4.6 Lawenda

Jakie rośliny nadają się na żywopłot?

Żywopłot to rodzaj żywej ściany zbudowanej z roślin. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie rośliny na żywopłot. Niektóre żywopłoty są całkowicie dekoracyjne, podczas gdy inne są przede wszystkim funkcjonalne. Rośliny żywopłotowe mogą być przycinane do dokładnych kształtów i rozmiarów w celach kosmetycznych. Mogą to być również krzewy zimozielone lub liściaste. Krzewy przeznaczone do celów bezpieczeństwa powinny być gęsto uprawiane z kolcami (np. głogi) i ciernistymi liśćmi (np. ostrokrzew angielski). Żywopłoty można też stosować jako ekrany chroniące prywatność i wiatrochrony. Te dwa zastosowania wymagają wyższych krzewów. Jedną z najpopularniejszych rzeczy do zrobienia w projektach ogrodów frontowych jest posadzenie żywopłotu. Te zielone ściany ogrodu oferują wiele możliwości. Można je wykorzystać jako tło dla nasadzeń, dzieląc przestrzeń i chroniąc sąsiadów. Żywopłoty mogą filtrować wiatr i zmniejszać dotkliwość burz poprzez podnoszenie i filtrowanie go. Dzikie zwierzęta doceniają rośliny ochronne, jak również bezpieczne, gęste środowisko zapewnione przez solidną infrastrukturę żywopłotową. Rodzaj roślin żywopłotowych, których potrzebujesz, zależy od funkcji, jaką chcesz uzyskać od swojego żywopłotu. Czy wolisz silny, całoroczny, zimozielony żywopłot, który znajduje się powyżej poziomu oczu, czy niski żywopłot dzielący przestrzeń w celu zapewnienia prywatności? A może metrowy żywopłot barierowy, który ukrywa akcesoria i zachęca do bliższego przyjrzenia się? Decyzja o tym, jakich roślin ochronnych potrzebujesz, może być trudna.

Jakie rośliny nadają się na żywopłot?

Jak zrobić żywopłot?

O tym, jak zrobić żywopłot można myśleć na wiele sposobów. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje.

Tuja

Popularne są tuje, które słyną z szybkiego wzrostu i pokroju. Są też tańsze od innych roślin, ponieważ są małe i łatwe w uprawie. Thuja jest tolerancyjna na tworzenie i tworzy małe zielone koło. Można je stosować przy wszystkich rodzajach żywopłotów. Istnieje wiele odmian tuji. Należą do nich: tuja zachodnia - najczęściej spotykany typ na ogrodzenia, szmaragdowa (jedna z najbardziej przystępnych cenowo i najpopularniejszych), brabant, aurescens, zatopiona - o żółtobrązowym kolorze, fastigiata, czyli wąski, wysoki pokrój, który idealnie nadaje się na ogrodzenia o ograniczonej przestrzeni, bluszcz zachodni - gęsty, odporny na mróz typ oraz coryne o charakterystycznym żółtym wczesnym wzroście.

Świerk

Świerki mogą być wyrzeźbione, jeśli zostaną posadzone ciasno w jednym rzędzie. Ponieważ są bardziej rozłożyste, będą potrzebowały więcej miejsca. Jednak w tej kategorii znajdują się również odmiany strzeliste, takie jak świerk serbski, który rośnie szybko i ma wyjątkowo wąski pokrój. Kolor żywopłotu można zmienić, wybierając gatunki świerków, które mają szare lub niebieskawe igły (np. odmiana Hoopsi w najbardziej niebieskim odcieniu). Jako grupa, świerki nie wymagają dużo gleby. W żyznej glebie rosną szybciej. Wymagają jednak regularnego podlewania i nawożenia. Po pewnym czasie korzenie rośliny stają się na tyle głębokie, że są w stanie pobierać wodę z głębszych warstw gleby.

Cis

Cis pospolity (Taxus Baccata) został powszechnie uznany za dużą i formalną roślinę żywopłotową. Jest to piękna roślina żywopłotowa o gęstych, czarnych liściach. Należy je przycinać raz w roku. Może dorastać do wysokości do 10 metrów lub mniejszej. Krzewy cisa należą do najpopularniejszych zimozielonych iglastych roślin żywopłotowych. Tolerują przebywanie w cieniu i są bardzo popularne. Niektóre cisy są na tyle duże, że mogą być stosowane do ekranów prywatności. Są to drzewa wolno rosnące. Jeśli mają dobrą glebę, cisy mogą rosnąć szybko i są piękne. Tworzą piękny żywopłot z ich ciemnozielonymi igłami. Wyglądają świetnie z ich wiosennym, zielonym wzrostem. Robią dramatyczne tło dla sadzenia i tworzą gęsty, dramatyczny żywopłot. Można je wykorzystać do tworzenia ogromnych ekranów lub utrzymywać w schludnym i formalnym stanie.

Do żywopłotów iglastych zalicza się żywopłoty z tuji, świerków i cisów.

Świetnie wyglądają w każdym otoczeniu i nie wymagają specjalnych warunków glebowych. Jednak cis dobrze rozwija się, gdy otacza go wilgotna, żyzna gleba.

Czego użyć do stworzenia żywopłotu?

Rośliny zimozielone na żywopłot

Przy wyborze roślin do naszego ogrodu mamy możliwość wykorzystania roślin zimozielonych jako żywopłotu. Mogą to być między innymi:

Ostrokrzew kolczasty "Bacciflava" (Ilex Aquifolium).

Ostrokrzew kolczasty "Bacciflava" to wyjątkowy ostrokrzew, który wytwarza duże ilości żółtych owoców. Ostrokrzew jest rośliną trudną do posadzenia, ale warto ją posadzić jako roślinę żywopłotową. Jest odporny na żywioły i wytrzymuje zanieczyszczenia, w tym silne wiatry. Holly zapewnia również pożywienie i schronienie dla dzikich zwierząt.

Bukszpan wiecznie zielony

Ten gruby, wiecznie zielony krzew zabezpieczający jest nadal bardzo popularny. Można go sadzić w miejscach o łatwo przepuszczalnej glebie, aby zmniejszyć jego podatność na choroby. Korzystne są również środki chemii gospodarczej. Może być używany do obrzeży, ale jest bardziej podatny niż gatunki proste na zarazę i rośnie powoli. Należy unikać napowietrznego nawadniania, cięcia, gdy jest mokro, oraz stosowania napowietrznego nawadniania w mokrych glebach. Bukszpany to popularny rodzaj roślin żywopłotowych. Te liściaste rośliny zimozielone były podziwiane przez arystokratycznych Europejczyków od pokoleń jako charakterystyczne elementy w formalnych projektach ogrodów. Żywopłoty z bukszpanu to nowy powód, aby je pokochać.

Laurentia

Ta roślina jest bardzo dekoracyjna i wielofunkcyjna. Jest to wieloletni krzew różany. Laurentia- piękne drzewko owocowe, może być uprawiane w ogrodzie, na działce lub na tarasie.

Na żywopłot należy użyć roślin zimozielonych

W jaki sposób wybrać żywopłot?

Jakie są inne opcje dla naszego wspaniałegożywopłotu Oto kilka innych opcji:

Dąb ostrolistny Ilex Quercus

Jednym z przykładów jest dąb ostrolistny (Quercus L.), gatunkowe wiecznie zielone drzewo liściaste z rodziny bukowatych. Dąb wiecznie zielony tworzy gęsty i wysoki ekran. Jest to szybko rosnące drzewo, które może wytrzymać silne wiatry, bezpośrednie słońce i cień. Rośnie w każdej glebie, w każdym klimacie z wyjątkiem najzimniejszego.

Oliwka wiecznie zielona jest gatunkiem rośliny Elaeagnus.

Oliwka wiecznie zielona może być bardzo dobrze przycinana. Przycina się ją dwa razy w roku, raz w kwietniu i ponownie we wrześniu. Żywopłot ten rośnie szybko i sprawdza się szczególnie w miejscach eksponowanych lub wietrznych. Toleruje wszystkie rodzaje gleby z wyjątkiem płytkich gleb kredowych.

Kamelia

Kamelia należy do rodziny herbatowatych. Kamelie są najbardziej znaną ozdobą pięknych ogrodów. Kwitną wczesną wiosną. Te piękne kwiaty można wykorzystać do stworzenia formalnego lub nieformalnego żywopłotu. Rośliny żywopłotowe mogą rosnąć w cieniu lub na słońcu, ale muszą być uprawiane w glebie pozbawionej wapnia.

Róża

Wiele odmian, zwłaszcza tych, które kwitną wielokrotnie i są odporne, doskonale nadaje się na nieformowane żywopłoty. Regularne nawożenie i przycinanie zapewni im więcej kwiatów. Róże pomarszczone - Ten wytrzymały krzew wytwarza piękne kwiaty od czerwca do sierpnia. Następnie wytwarza ogromne, pomarańczowe grona. Roślina ta tworzy nieformowany żywopłot liściasty. Odporność na wiele gleb, wiatr i słońce.

Trzmiel japoński

Ten krzew to kolejna świetna propozycja na żywopłot. Ma małe, błyszczące, ciemnozielone liście. Trzmielina, roślina żywopłotowa tolerująca sól, dobrze rozwija się na wszystkich rodzajach gleb, z wyjątkiem wilgotnych.

Lawenda

Lawenda to wspaniały niski żywopłot, który jest kolorowy i pachnący. Jednak kluczem do sukcesu jest dobry drenaż.

Dobrze utrzymany, wiecznie zielony żywopłot może być wykorzystany na wiele sposobów w ogrodzie. Może służyć do blokowania hałasu i niechcianych widoków oraz pełnić funkcję bariery. Żywopłoty zimozielone są również przydatne jako schronienie na zimę, ponieważ mogą być wykorzystywane przez gatunki ogrodowe, takie jak ptaki. Wiele roślin zimozielonych wytwarza kwiaty i jagody, które stanowią pożywienie dla ptaków, pszczół i innych gatunków. Można również zbudować żywopłot przylegający do istniejącego ogrodzenia. Powinien on być wsparty linią lub drzewami, krzewami lub winoroślą. Możesz wykorzystać do tego celu dzikie róże, dzikie winorośle, chmiel. Jeśli nie chcemy skupiać się na jednym rodzaju roślin, warto stworzyć ich różnorodność. Jest to korzystne z co najmniej trzech powodów. Poprawia estetykę, zmieniając kształt lub kolor w zależności od pory roku. Stanowi też lepsze siedlisko dla owadów i wygląda naturalnie niż rząd z podobnymi drzewami.

20 lutego 2023 Projektowanie ogrodu

0 Komentarze